Informujemy, że w dniach 1–6 stycznia 2025 r. dostawy nie będą realizowane. Zamówienia złożone w tym okresie zostaną dostarczone od 7 stycznia.

Rodzaje diet

Czas czytania: 3 min

Dieta zazwyczaj kojarzy nam się z odchudzaniem, licznymi wyrzeczeniami i jałowymi posiłkami. Jednak za dietą kryje się coś więcej niż pozbawione smaku gotowane warzywa i sok z buraka. Tak naprawdę każdy z nas jest na swego rodzaju diecie, ponieważ dieta to nic innego jak po prostu sposób odżywiania, którego podstawą jest spożywanie niezbędnych składników odżywczych, mających za zadanie dostarczenie organizmowi energii oraz zapewnienie mu prawidłowego funkcjonowania.

Jesteś tym, co jesz

W jedzeniu nie chodzi tylko o to, żeby zaspokoić głód. To z czego składa się nasz codzienny jadłospis, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Jeśli w ostatnich dniach czujesz się ociężale i nie masz na nic siły może być to sygnał, że zapotrzebowanie Twojego organizmu na niezbędne składniki odżywcze nie zostało odpowiednio uzupełnione. Chcesz na nowo odzyskać energię i chęć do działania? Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych.

Zdrowe odżywianie podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu

Zasady diety

W 2019 Instytut Żywności i Żywienia opublikował nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która przedstawia podstawy prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Nowe zalecenia w pierwszej kolejności kładą nacisk na codzienną 30-45 minutową aktywność fizyczną. W przypadku spożywanych dań najważniejsze są warzywa i owoce. Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że powinniśmy spożywać minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie, gdzie 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce. Bezpośrednio po warzywach i owocach w piramidzie znajdują się produkty zbożowe, a następnie: nabiał, mięso i tłuszcze.

Stwórz swoją idealną dietę

Obecnie mamy niewyobrażalną ilość możliwości w komponowaniu swojej własnej diety jak najbardziej dopasowanej do naszych preferencji i potrzeb. Dzięki temu powstają coraz to nowsze wzorce żywieniowe mające na celu polepszyć nasze samopoczucie i zdrowie. Wbrew utartym przekonaniom dieta nie zawsze musi być odchudzająca. Bardzo często określonego sposobu żywienia wymagają od nas konkretne choroby, jak w przypadku refluksu żołądka, gdzie powinniśmy jeść lekko i bez tłuszczu czy hashimoto, gdzie w szczególności powinno unikać się tłuszczów zwierzęcych. Celem takich diet jest łagodzenie dokuczliwych dolegliwości towarzyszącym tym chorobom.

Moda na zdrowe odżywianie

Bardzo optymistyczny jest fakt, że w ostatnich czasach niezwykłą popularność zyskuje zdrowy tryb życia i wszystko, co jest z nim związane. Diety, które do tej pory powstały różnią się ilością kalorii spożywanych w ciągu dnia oraz rodzajem zastosowanych składników pokarmowych. Wybór sposobu odżywiania zależy również od celu, jaki chcemy osiągnąć – poprawa stanu zdrowia, spadek masy ciała czy lepsze samopoczucie. Aby odpowiednio dobrać rodzaj diety, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak wiek, płeć, rodzaj wykonywanej pracy, aktywność w ciągu dnia. Niemniej jednak odpowiednio dopasowany sposób żywienia powinien zapewnić organizmowi dziennie zapotrzebowanie na energię oraz dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Powinna również uwzględnić liczbę posiłków i czas ich spożycia odpowiednio dopasowane do naszego trybu dnia.

rodzaje diet - Masterdieta

Diety – rodzaje

Poznaj najbardziej popularne rodzaje diet:

Przykładowa dieta odchudzająca

Bez dwóch zdań największą popularnością cieszą się diety, które bazują na metodach skutecznego odchudzania, najlepiej takie, które szybko i łatwo pomogą w zrzuceniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Najlepiej więc będzie, jeśli ze swojego jadłospisu wyeliminujemy tłuszcze (np. tłuste mięso, smalec), które dostarczają nam również złego cholesterolu. Przykładem diety odchudzającej bazującej na eliminacji tłuszczów jest dieta Dukana. W zamian szkodliwego dla nas tłuszczu kładzie ona nacisk na podaż białek.

Odchudzaj się z głową

Każda dieta powinna być przeprowadzana pod okiem specjalisty

Bez względu na to, na którą dietę się zdecydujemy, najpierw powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który na podstawie przeprowadzonych podstawowych badań, określi czy dany sposób odżywiania jest dla nas bezpieczny. Dobrze poprowadzona dieta, bogata w pełnowartościowe i zbilansowane posiłki, i która przebiega pod okiem lekarza, nie stanowi dla nas zagrożenia. Należy mieć na uwadze, że niektóre diety są wyjątkowo restrykcyjne, dlatego gorzej wygląda sytuacja, w przypadku bezmyślnego stosowania diety i nieprzestrzegania jej zasad.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: