Święta z Masterdietą! Zamów 27% taniej z kodem EASTERMD
Wybierz poziom aktywności fizycznej, którą wykorzystasz do wzoru. Dzięki temu będziesz mógł prościej obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.
1,2 – tryb siedzący (brak aktywności fizycznej, osoba leżąca, chora)
1,4 – aktywność fizyczna niska (np. prace domowe, spacery)
1,6 – aktywność fizyczna umiarkowana (praca stojąca, spacery, lekkie treningi)
1,8 – aktywność fizyczna wysoka (praca fizyczna, 3,4 treningi)
2,0 – aktywność fizyczna bardzo wysoka (ciężka praca fizyczna, ciężkie treningi)
2,2 – wyczynowe uprawianie sportu (sport zawodowy)
Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne określa, ile powinniśmy spożywać kalorii w ciągu dnia, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe zachodzące w naszym organizmie. Odpowiednia ilość spożywanych kalorii to podstawowy krok do osiągnięcia wymarzonej sylwetki – bez względu, czy naszym celem jest utrzymać aktualną masę ciała, utrata zbędnych kilogramów czy budowanie masy mięśniowej.
Dzienne całkowite zapotrzebowanie na kalorie każdego z nas zależy od wielu czynników. Wzór wyliczany jest z: wzrostu, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej w ciągu dnia, szybkości przemiany materii.
BMR (z ang. Basal Metabolic Rate) wskazuje na ilość kalorii, jaką nasz organizm potrzebuje do zachowania podstawowych funkcji życiowych.
CPM to całkowita przemiana materii, która jest sumą wydatku energetycznego w ciągu całej doby. Jest ona wyrażona w kilokaloriach (kcal). Służy nam do określenia, ile kalorii potrzebujemy, żeby utrzymać stałą wagę.
Najprościej mówiąc – zapotrzebowanie kaloryczne to nasze całkowite wydatki energetyczne w ciągu doby. Składają się na nie następujące czynniki:
Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć na kilka sposobów. Możesz w tym celu posłużyć się wzorem Harrisa-Benedicta:
PPM – podstawowa przemiana materii.
Jednak szybciej i łatwiej będzie, jeśli wykorzystasz do tego nasz kalkulator kalorii! Wystarczy, że wypełnisz powyższy formularz wymaganymi informacjami – tj. masa ciała, wzrost, wiek, płeć, współczynnik aktywności fizycznej, czy spożywasz mięso i jaki jest Twój cel – a nasz kalkulator kalorii obliczy Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
Sprawdź też pozostałe nasze kalkulatory: kalkulator GKI, kalkulator BMI.
Na jak najbardziej trafne określenie swojego dziennego zapotrzebowania wpływa bardzo wiele czynników. Im więcej informacji podamy, tym bardziej precyzyjny uzyskamy wynik. Jak już wspomnieliśmy, pod uwagę brana jest nasza płeć, waga, nasz wzrost, wiek, oraz wykonywana przez nas aktywność w ciągu dnia. Jak duże znaczenie dla podania precyzyjnego wyniku mają podane wartości? Jednym z najważniejszych parametrów warunkujących całkowite zapotrzebowanie kaloryczne jest płeć. Wynika to z tego, że zazwyczaj mężczyźni posiadają więcej mięśni i mniej tłuszczu, a dodatkowo szybciej spalają kalorie. Z kolei w przypadku kobiet jest odwrotnie. Duże znaczenie dla prawidłowego wyniku ma również wiek, ponieważ im jesteśmy starsi, tym w naszym organizmie jest mniej mięśni i często przybywa tkanki tłuszczowej. Należy również pamiętać, że wraz z wiekiem zwalniają procesy przemiany materii, a pozbywanie się nadmiernej masy ciała staje się utrudnione. Nie możemy również pominąć aktywności w ciągu dnia, która zwiększa wydatki energetyczne. Oznacza to, że jeśli na co dzień dużo ćwiczymy, to będziemy musieli uzupełnić braki i zwiększyć liczbę kalorii dostarczaną do organizmu.
Nie wolno nam jednak zapominać, że każdy z nas jest inny, tak samo jak inny może być każdy nasz dzień. Wynik uzyskany przy pomocy każdego kalkulatora kalorii wskazuje, ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać, jednak przed każdym rozpoczęciem diety zalecamy skontaktować się lekarzem lub dietetykiem.
Obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego to klucz do sukcesu, jakim jest osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Kiedy znamy swoją całkowitą przemianę materii, zdecydowanie łatwiej jest dopasować dietę do rezultatów, jakie chcemy osiągnąć. Jak więc wykorzystać informację, którą poda nam kalkulator BMR?
Kiedy naszym celem jest redukcja masy ciała, powinniśmy obniżyć ilość energii dostarczanej organizmowi. Oznacza to tyle, że po prostu musimy jeść mniej. Jeśli chcemy zachować aktualną masę ciała, musimy spożywać dokładnie tyle kalorii, ile nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei, kiedy chcemy przytyć lub zbudować masę mięśniową, musimy zwiększyć ilość kalorii dostarczanych do organizmu.
O czym musimy pamiętać, korzystając z licznika kalorii?
Ze standardowego przelicznika kalorii powinni korzystać wyłącznie dorośli – uzyskane wartości nie powinny być wyznacznikiem do określenia dziennego zapotrzebowania energetycznego dzieci i młodzieży oraz kobiet w ciąży, ponieważ dla nich wymagane będzie inne dzienne zapotrzebowanie kalorii.
Moje konto
Ostatnia aktualizacja strony: