Kalkulator WHR - Oblicz swój wskaźnik WHR

Kalkulator WHR jest bardzo pożytecznym programem. Pozwala on na obliczenie swojego wskaźnika WHR. Jeśli wynik będzie bardzo odbiegał od norm, możemy zacząć zastanawiać się nad poprawą swojego stylu życia.

  • - wybierz płeć -
  • Kobieta
  • Mężczyzna
- wybierz płeć -
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Podaj obwód talii (cm)
Problem...
Problem...
Podaj obwód biodra (cm)
Problem...
Problem...

Twój wskaźnik WHR wynosi


0,0
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Posiadasz typ androidalny, czyli jabłko

Posiadasz typ gynoidalny, czyli gruszkę

Posiadasz typ androidalny, czyli jabłko

Posiadasz typ gynoidalny, czyli gruszkę


Sprawdź, co to oznacza poniżej!

Co to jest wskaźnik WHR?

Kalkulator WHR, czyli inaczej też wskaźnik WHR, to z języka angielskiego Waist Hip Ratio. Wskaźnik WHR to bardzo fascynujący wskaźnik, który pozwala ocenić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Program ten, jest często używany przez zawodowców oraz trenerów personalnych, czy dietetyków. 

Wskaźnikiem WHR nazywamy stosunek obwodu talii do bioder. Jest stosowany głównie do określenia typu naszej sylwetki, dzięki czemu możemy określić rodzaj i typ otyłości, bądź nadwagi. To narzędzie pozwala na odpowiednią reakcję, gdy pacjent ma widoczną nadwagę, ponieważ dzięki kalkulatorowi WHR możemy stwierdzić, czy występuje u naszego pacjenta, zwiększone ryzyko wystąpienia groźnych chorób cywilizacyjnych np. cukrzycy lub problemów z krążeniem.

Kalkulator WHR – czym on właściwie jest?

Omawiany w tym wpisie kalkulator, jest narzędziem, dzięki któremu szybko możemy dowiedzieć się, czy stosunek obwodu bioder do talii jest prawidłowy, czy też powinniśmy szybko wziąć się za swój tryb życia oraz zmodyfikować jadłospis. Na podstawie wyniku, który otrzymamy, możemy określić typ sylwetki jaki mamy. W naszym kalkulatorze zastosowaliśmy funkcje, które mogą ukazać dwa typy otyłości:

  • otyłość pośladkowo-udowa – czyli tzw. typ gruszki. Jeśli zobaczyłeś/aś ten typ, oznacza to, że posiadasz nagromadzoną tkankę tłuszczową w obrębie ud oraz bioder;
  • otyłość brzuszna – czyli tzw. typ jabłka. Jest często spotykana u mężczyzn oraz kobiet po okresie menopauzy.
Wskaźnik WHR Kalkulator

Jak obliczyć WHR?

Najprostszym i najszybszym sposobem na obliczenie wskaźnika WHR jest skorzystanie z naszego kalkulatora WHR lub drugą opcją jest obliczenie samemu ze wzoru. Ale jaki jest wzór na WHR? Dokładnie taki:

WHR = talia (cm) / biodra (cm)

 Jak widać, wzór jest bardzo prosty, wystarczy podzielić odwód talii przez odwód biodra. Należy pamiętać o tym, aby podać takie same jednostki miary.

Normy WHR u kobiet i mężczyzn

Po obliczeniu ze wzoru musimy dowiedzieć się jakie są normy dla mężczyzn i kobiet. Kalkulator po podaniu płci automatycznie wypisze nam, jaki typ sylwetki mamy. Normy wyglądają następująco:

U kobiet:

● >0,8 – typ androidalny (jabłko)

● <0,8 – typ gynoidalny (gruszka)

 

I u mężczyzn:

● >1 – typ androidalny (jabłko)

● <1 – typ gynoidalny (gruszka)

 

Proporcje, które są uznawane za normy idealne, to WHR równe 1 u mężczyzn oraz WHR równe 0,7 u kobiet.

Stosunek talii do bioder, czyli wskaźnik WHR

Co nam grozi gdy nasze proporcje daleko odbiegają od normy?  Właściwie typem otyłości, która może być dla nas najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, czyli otyłość typu jabłka. Jeśli stosunek obwodu naszej talii do bioder jest zbyt duża, to możemy być narażeni na wiele chorób. Otyłość brzuszna charakteryzuje się dużą ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, czyli wokół narządów, co nazywamy trzewną tkanką tłuszczową. Jeśli zastanawiasz się jakie choroby mogą Cię napotkać, gdy Twój typ sylwetki to tzw. jabłko, to tutaj masz listę:

  • różne choroby sercowo-naczyniowe,
  • insulinooporność,
  • cukrzyca typu 2,
  • nadciśnienie tętnicze.

Spis treści

Ostatnia aktualizacja