Zdrowe jedzenie w podróży – czy to możliwe? Praktyczne porady na wyjazdy
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak trudno znaleźć zdrową żywność na lotniskach? Może wydaje się, że podróżowanie i zdrowe odżywianie to rzeczy z dwóch różnych światów? Nie musi tak być! Wystarczy kilka prostych kroków, aby nawet podczas podróży na drugi koniec świata dbać o zdrowie. To podejście, choć może wyglądać jak opowieść z idealnego bloga podróżniczego albo filmu, jest jak najbardziej możliwe do wdrożenia! Czytaj dalej i przekonaj się, czy da się jeść zdrowo w podróży!
Zdrowe jedzenie w podróży – o czym powinieneś pamiętać, wybierając miejsca pobytu?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego na lotniskach trudno o zdrową żywność? Może podróżowanie wydaje się być sprzeczne z zasadami zdrowego odżywiania?
W rzeczywistości to tylko pozory! Wystarczy kilka prostych wskazówek, aby cieszyć się zdrowymi posiłkami nawet podczas podróży – czy to na rodzinne wakacje, wyspę czy służbowy wyjazd z planem dotarcia na drugi koniec świata.
Zacznij od podstaw – przed podróżą dobrze się najedz m.in miska pożywnej owsianki o poranku zapewni energię na długie godziny, niezależnie od tego, czy Twoje kroki prowadzą na kolejowy dworzec, czy na pociąg do innego miasta. Na krótsze trasy doskonałym wyborem będą przekąski, które łatwo spakować i są przydatne „na już” – jak orzechy i owoce.
A co z dłuższymi wyprawami? Wtedy warto mieć gotowy plan. Sam przygotuj posiłki, które zabierzesz ze sobą – na przykład pełnowartościowe danie z soczewicy lub kanapki z dodatkami, które dostarczą energii i będą wprost idealne do spożycia „w drodze”.
Picie też jest kluczowe – nie tylko na co dzień, ale szczególnie podczas podróży służbowej czy rodzinnego wypadu do egzotycznych krajów.
W końcu na lotnisku w Europie czy poza nią z butelką wody raczej nie przejdziesz przez kontrolę bezpieczeństwa. Możesz jednak wziąć pustą butelkę wielokrotnego użytku z filtrem, dzięki czemu unikniesz wysokich cen za wodę, a także będziesz mieć pewność, że Twój napój jest czysty i gotowy do spożycia. Taki sprytny ruch pomoże Ci nie tylko w oszczędnościach, ale i w dbaniu o komfortowy poziom nawodnienia – tak ważny w podróży.
Twój praktyczny plan podróży w różnych miejscach
Podzielmy nasz gotowy plan podróży na trzy fazy: 1) przygotowanie się do podróży, czyli co spakować; 2) posiłki w trakcie podróży – w samolocie, pociągu, samochodzie itp.; 3) jedzenie na miejscu, w restauracjach lub podczas spotkań biznesowych.
Załóżmy, że wybierasz się w podróż za tydzień. Pierwsze pytanie to: dokąd jedziesz i jakie masz tam możliwości dostępu do jedzenia? Jeśli masz dostęp do supermarketów, to z łatwością możesz zaplanować posiłki wcześniej, nawet gdy podróż jest intensywna i obejmuje różne środki transportu, jak samoloty czy pociągi. Inaczej natomiast podejdziemy do przygotowania, gdy nie ma opcji łatwego dostępu do lokalnych sklepów.
Drugim kluczowym elementem są przekąski – to praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy ograniczony czas. Warto sięgnąć po batony o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości cukru czy orzechy.
Jeśli na miejscu masz dostęp do lodówki, możesz przygotować kilka posiłków na zapas, np. ryż z kurczakiem i warzywami. Można je przewozić w plecaku z wkładem chłodzącym.
Wakacje all – inclusive, czyli jak jeść i nie przytyć w podróży?
Wszyscy doskonale wiemy, że wakacje sprzyjają temu, by nie patrzeć na wagę i niczym się nie przejmować. Oczywiście, raz na jakiś czas warto dać naszej głowie odpocząć, ale i to powinniśmy robić z rozwagą, by po powrocie nie być niemiło zaskoczonym.
Jest to szczególnie ważne dla osób, które od długiego czasu są na redukcji i mimo wszystko chcą ją kontynuować, a na wakacjach wolą jeść bardziej świadomie.
Pamiętaj, że decyzja o tym, jak chcesz spędzić swoje wakacje, zależy od Ciebie.
Czy naprawdę mogę przytyć na wakacjach?
Podobne wahania mogą wystąpić, jeśli jemy więcej soli, co zwiększa zatrzymywanie wody, lub spożywamy większe ilości węglowodanów, które wiążą wodę w mięśniach. To wszystko sprawia, że waga może wydawać się wyższa, ale nie oznacza to natychmiastowego przyrostu tkanki tłuszczowej. Dlatego na wakacjach, zamiast obsesyjnie śledzić wskazania wagi, lepiej skupić się na aktywności fizycznej i cieszeniu się chwilami, jednocześnie dbając o umiar w jedzeniu i piciu.
Przeczytaj także: Czym jest żywność przetworzona?
Zależy mi na tym, aby nie przytyć na wakacjach, co robić?
Aby uniknąć przybierania na wadze podczas wakacji, warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych wskazówek. Wakacje to czas relaksu, ale także czas, w którym łatwo stracić kontrolę nad jedzeniem. Jednak z odrobiną planowania i świadomości, możesz cieszyć się wakacjami, nie martwiąc się o przyrost wagi. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę:
Komponuj świadomie posiłki w podróży (śniadanie, obiady, kolacje)
Kiedy bierzesz talerz do ręki i chcesz nałożyć jedzenie, pamiętaj, aby zawsze podstawę talerza stanowiły warzywa. Niech 1/4 talerza to dodatek skrobiowy, na przykład makaron, kasza, ziemniaki, a pozostała część – źródło białka (mięso, ryby, fasola itp.).
Duża ilość warzyw jest ogromnie ważna, ponieważ warzywa zawierają mało kalorii, co zmniejsza szansę na przekroczenie dziennego zapotrzebowania. Kolejnym atutem jest ich spora zawartość błonnika, która wspomaga uczucie sytości.
Jedz wtedy, kiedy czujesz głód, a nie niedosyt
Oczywiście, na all-inclusive nie jest to proste, bo na każdym kroku kusi Cię pokaźna ilość jedzenia. Pytanie, czy jeśli masz cel utrzymania diety albo przygotowujesz się do zawodów, to warto wybierać ofertę hotelu, gdzie jedzenie jest dostępne w nadmiarze?
Jeśli marzysz o bardziej „fit” wakacjach, zastanów się nad opcją, w której masz tylko śniadania lub obiadokolacje w cenie, lub jeszcze lepiej — wybierz miejsce, gdzie będziesz mógł samodzielnie przygotować posiłki. Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci kontrolować, co faktycznie ląduje na Twoim talerzu.
Jeśli natomiast jesteś turystą na all-inclusive to staraj się nie odwiedzać, co chwilę kuchni wraz z rodziną, bo może to się skończyć wzięciem kolejnej dokładki. 🙂
Podstawą jest sięganie po jedzenie wtedy, gdy faktycznie czujesz głód. W praktycznych wskazówkach dotyczących diety można spotkać się z rozróżnieniem na głód fizyczny i tzw. „głód psychiczny.” Ten pierwszy pojawia się, kiedy organizm rzeczywiście potrzebuje kalorii, a drugi, gdy np. godzinę po solidnym posiłku masz ochotę na „coś słodkiego.” Wtedy często poddajesz się zwykłej chęci, niekoniecznie potrzebie.
Postaraj się jeść trzy lub cztery posiłki dziennie i między nimi unikać podjadania. To podejście pomoże Ci ograniczyć zbędne kalorie.
Zdrowe jedzenie w podróży – uważaj na tłuszcze
Tłuszcze nie są niczym złym, ponieważ naturalnie potrzebujemy ich w codziennej diecie. Jednak jedząc różnego rodzaju sałatki, możemy natknąć się na ogromne ilości sosów na bazie majonezu lub oleju. Taka sałatka, choć wygląda jak lekki obiad, może kryć w sobie setki dodatkowych kalorii.
Dobrą praktyczną poradą jest nakładanie sobie warzyw osobno i ewentualnie poproszenie o odrobinę oliwy z oliwek – można wlać ją na łyżkę i delikatnie polać sałatkę. Dzięki temu zachowasz kontrolę nad tym, ile tłuszczu się spożywasz.
Pij szklankę wody przed posiłkiem i po posiłku – to świetny i zdrowy podróżniczy trik
Obiad z widokiem na plażę od razu przywołuje myśl o chwili relaksu, którą często chcemy uczcić lampką wina. Jednak przy pilnowaniu bilansu kalorycznego warto rozważyć wodę jako główny napój, oszczędzając tym samym nieco kalorii. Alkohol i soki, choć kuszące, to jedynie płynne kalorie – nie dostarczają uczucia sytości ani wartości odżywczych, a łatwo potrafią podbić nasz bilans kaloryczny.
Zwiększ aktywność fizyczną
Im więcej się ruszasz, tym więcej możesz zjeść. Osoby, które wybierają aktywny wypoczynek, jak spacery po parku czy aqua aerobik, mogą pozwolić sobie na więcej, ponieważ ich wydatek energetyczny jest większy – a to dobra wiadomość dla tych, którzy planują dłuższe wyprawy lub odkrywanie kolejnych zakątków świata.
Przykładowo, jeśli masz ochotę na pizzę lub deser, połącz to z dodatkową aktywnością fizyczną. Czasami niewielka zmiana, jak długi spacer, dodaje nie tylko nowych wspomnień, ale też pozwala zachować równowagę między przyjemnością a zdrowiem.
Pamiętaj o zdrowym podejściu do jedzenia na wakacjach!
To, jak spędzasz wakacje, jest indywidualną kwestią. Zatem jeśli podczas podróży chcesz pilnować się bardziej, zwracać uwagę na to, co jesz, i chcesz trzymać się kalorii, możesz to zrobić. Dla niektórych taki kontrolowany pobyt to część świadomego życia w podróży, zwłaszcza jeśli pracują nad zdrowymi nawykami lub przygotowują się do zawodów.
Natomiast, jeśli wolisz bezstresowy odpoczynek, to też jest w porządku. Pamiętaj, że wakacje to czas, kiedy nawet tydzień czy dwa nie zniszczą dotychczasowych efektów ani nie przytyjesz od razu o dziesięć kilogramów. Przecież codzienność wróci po urlopie, a z nią także codzienne rytuały i relacje, które pozwolą ci na nowo złapać balans.
Dlatego czasem warto nie skupiać się na tym, ile co ma kalorii, ale zrobić sobie reset i wrócić z podróży ze zdwojoną siłą oraz większą motywacją. Bez względu na to, jaki sposób spędzania wolnego wybierzesz, pamiętaj, że każdy potrzebuje od czasu do czasu chwili oddechu – to przecież jeden z najpiękniejszych aspektów każdej podróży. 🙂
Podróżujesz po Polsce? Sprawdź nasz catering!
Jeśli planujesz podróż po Polsce, warto rozważyć catering dietetyczny, np. od MasterDieta. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Zamawiając catering do miejsca zakwaterowania (np. mieszkania zarezerwowanego przez Airbnb), unikasz konieczności gotowania i wydawania pieniędzy na drogie restauracje. Wystarczy kilka kliknięć, by zamówić zdrowe, zbilansowane posiłki na każdą porę dnia. To wygoda i gwarancja jakości, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.