Jak pobudzić metabolizm
Szukasz szybkiego sposobu na smukłą sylwetkę i łatwiejsze zrzucenie zbędnych kilogramów? Twoja dieta nie przynosi żadnych efektów? Cuda czasami się zdarzają, ale na pewno nie ma sensu robić sobie złudnych nadziei, że istnieje tzw. dieta cud, która w zawrotnym tempie pozwoli nam schudnąć 15 kilogramów. Pewnie nie raz wkurzałeś się, że Twój znajomy je „za dwóch”, a mimo to cały czas ma talię osy, a Ty po spożytej kolacji masz uczucie, że przybyło Ci kilogramów.
Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ta sama dieta może dawać zupełnie różne efekty? Odpowiedzialny za to jest nasz metabolizm, czyli przemiana materii.
Metabolizm – czym jest przemiana materii
Aby nasz organizm mógł funkcjonować prawidłowo, a wszystkie narządy pracowały, tak jak należy, potrzebna jest energia, która dostarczana jest do organizmu poprzez spożywane posiłki. Mówimy wtedy o Podstawowej Przemianie Materii (PPM). Nasz organizm zużywa około 50-70% dostarczanej energii, która zużywana jest między innymi na oddychanie oraz prawidłową pracę serca czy mózgu. Co z pozostałą porcją energii? Ulega ona spalaniu podczas wykonywania codziennych czynności, podczas pracy czy w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała albo, na nasze nieszczęście, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, powodując przyrost kilogramów. Co więc zrobić, żeby nasz metabolizm pracował na naszą korzyść?
Podpowiemy, co zrobić, żeby utrzymać proces przemiany materii na najwyższych obrotach!
Dlaczego jedni dużo jedzą i nie tyją, a drudzy muszą liczyć każdą kalorię?
Tempo przemiany materii zależne jest od wielu czynników. Na pewno mężczyźni mają szybszą przemianę materii niż kobiety, tak samo, jak ludzie młodsi w porównaniu z osobami starszymi. Oprócz płci i wieku znaczenie ma również aktywność fizyczna w ciągu dnia oraz uwarunkowania genetyczne.
Co spowalnia metabolizm?
Za spowolnienie metabolizmu odpowiedzialne są takie czynniki jak nieodpowiednia i niezdrowa dieta, ciągły stres i zmęczenie, zbyt mała ilość godzin snu oraz brak aktywności fizycznej w ciągu dnia. Wrogiem poprawnego funkcjonowania metabolizmu jest również alkohol, który znacząco obniża wydajność przemiany materii. Brak ruchu, stres i
Co przyspiesza przemianę materii?
Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa
Badania naukowe wykazały, że już wypicie 0,5 litra wody mineralnej jest w stanie przyspieszyć pracę metabolizmu o 10-30% nawet przez godzinę. Im zimniejsza woda, tym nasz organizm więcej zużyje energii, żeby podgrzać ją do temperatury równej temperaturze naszego ciała – to pozwoli spalić około 70 dodatkowych kalorii każdego dnia.
Praca pracą, ale najpierw śniadanie
Śniadanie to najważniejszy posiłek, pobudzający organizm i dający energię na cały dzień. Najlepiej, żeby był zdrowy i pożywny.
Postaw na aktywność
Wysiłek fizyczny to jeden z najlepszych sposób na podwyższenie swojego wydatku energetycznego. Nie zawsze muszą to być mordercze treningi – czasami wystarczy wyjście na krótki spacer, wybranie schodów zamiast windy, czy zaparkowanie samochodu nieco dalej od wejścia do pracy.
Przyprawy – złoty środek na przyspieszenie metabolizmu
Zbawienny wpływ na zwiększenie tempa przemiany materii mają przyprawy, które oprócz poprawy metabolizmu mają szereg prozdrowotnych właściwości. Przyrządzając potrawy, z powodzeniem możesz do nich dodać:
- ostrą paprykę, która ma działanie rozgrzewające i pobudzające układ pokarmowy,
- cynamon, który ma właściwości odchudzające,
- bazylię, która poprawia trawienie,
- curry, które skutecznie wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej,
- gałkę muszkatołową, która usprawnia pracę jelit,
- oregano, które działa pobudzająco na produkcję soków trawiennych.
Nie zapomnij porządnie się wyspać
Niedobór snu negatywnie wpływa na pracę całego naszego organizmu, z kolei odpowiednia ilość snu pozytywnie wpływa na ilość spalanych kalorii, a także reguluje apetyt.
Jedzenie też może przyspieszyć metabolizm!
Co zatem jeść?
W naszej diecie nie powinno zabraknąć białka, ponieważ to właśnie na jego strawienie nasz organizm poświęca najwięcej energii. Wprowadź do swoich posiłków chudą wołowinę bądź pierś kurczaka, a także produkty mleczne – tylko pamiętaj o tym, żeby były one odtłuszczone.
Kolejnym fundamentem naszej diety powinny być składniki bogate w kwasy tłuszczowe omega. Ich doskonałym źródłem są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy śledź. Niezbędne do przyspieszenia metabolizmu są również witaminy z grupy B, które znajdziemy w takich produktach jak mięso, ryby, mleko, jaja czy nasiona roślin strączkowych. Zbawienny wpływ ma także zielona herbata, która wpływa pobudzająco na metabolizm i przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej.
Powyższe sposoby stosowane są w czasie stosowania diety Intermittent fasting – przeczytaj więcej w artykule “Dieta IF”. Sprawdź też dietę dash.