Dieta na włosy
Marzysz o zdrowych i lśniących włosach? A może szukasz skutecznego sposobu na szybki porost włosów? Kondycja włosów odzwierciedla kondycję naszego organizmu. Odpowiednia dieta, bogata w białko, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i minerał, pomoże Ci poprawić kondycję włosów. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega dieta włosowa, jak ograniczyć wypadanie włosów oraz co warto jeść, aby mieć piękne i zdrowe włosy.
Dieta na włosy – na czym polega
Dieta na włosy to plan, który koncentruje się na odżywianiu i witaminach potrzebnych Twoim włosom do tego, żeby rosły piękne i zdrowe. Jedzenie dla zdrowych włosów jest ważną częścią utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Spożywanie odpowiednich pokarmów może pomóc Ci w pełni wykorzystać dietę na zdrowe włosy, a także dostarczyć niezbędnych składników odżywczych pomogą Ci uzyskać piękne i gęste włosy. Pokarmy bogate w białko, minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega są kluczowymi składnikami zdrowej diety dla włosów, a także w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą również pomóc poprawić stan skóry głowy i pozytywnie wpływać na codzienny wzrost włosów. Bardzo często dzięki kilku prostym zmianom w diecie możesz nie tylko zahamować wypadanie włosów, ale także wydobyć z nich blask i zdrowy wygląd.
Wypadanie włosów – przyczyny
Cienkie i kruche włosy mające skłonność do rozdwajania się końcówek, to częsty problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podobnie jest z problemem wypadających włosów. Niekiedy zdarza się tak, że wypadające i słabe włosy są niezależne od nas i nie mamy na to żadnego wpływu. Tak jest np. w przypadku predyspozycji genetycznych, chorób autoimmunologicznych, czy podczas leczenia onkologicznego. Jednak bardzo często do łamliwości włosów przyczynia się też nieodpowiednia dieta czy nadmierny stres.
Przyczyną słabej kondycji włosów mogą być również zmiany hormonalne – wraz z wiekiem poziomy hormonów zmieniają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Choć niestety w tym przypadku nie można całkowicie powstrzymać łysienia, zdrowa i zróżnicowana dieta pomoże zachować zdrowie włosów i opóźni ich wypadanie. Kobiety często doświadczają przerzedzania włosów po porodzie z powodu nagłego spadku poziomu estrogenu.
W przypadku mężczyzn do łysienia bardzo często prowadzą zaburzenia hormonalne. Mowa tutaj o łysieniu androgenowym, które jest jedną z najczęściej występujących u nich przyczyn stopniowej utraty włosów. Jest to problem genetyczny, który występuje z pokolenia na pokolenie.
Choć bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma dieta oraz tryb życia. Codzienne odżywianie pozbawione cennych składników odżywczych oraz stresujące życie przekłada się na słabe i łamliwe włosy.
Przyczyną słabych i wypadających włosów mogą być również nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy (np. źle dobrane produkty do pielęgnacji) oraz choroby skóry głowy.
Jakie witaminy na piękne i zdrowe włosy?
Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają też ogromne znaczenie dla kondycji naszych włosów. Sprawiają, że są one zdrowe, mocne i lśniące. Cynk i żelazo to jedne z najczęściej zalecanych witamin dla zdrowych włosów. Jakich witamin i składników mineralnych nie może zabraknąć w naszej diecie, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne włosy?
- Witaminy z grupy B
Witaminy B1, B2 i B6 biorą udział w procesach metabolicznych zachodzących we włosach oraz odpowiadają za produkcję składników budulcowych włosa. Dodatkowo witamina B2 uczestniczy w wytwarzaniu energii, dzięki której komórki rozrodcze macierzy włosów są w stanie inicjować przyrost łodygi włosa. Witamina B5, fachowo określana jako kwas pantotenowy, pobudza komórki budujące łodygę włosa do szybszego wytwarzania keratyny, czyli białkowego budulca włosów. Z kolei witamina B7 (biotyna) reguluje tłuszczową przemianę materii, a tym samym zapobiega łojotokowi i powstawaniu łupieżu. - Witamina A – odpowiedzialna jest za wzrost mieszków włosowych, dzięki czemu pomaga włosom szybciej rosnąć. Jej niedobór sprawia, że włosy stają się słabsze i łamliwe, a ich końcówki rozdwojone.
- Witamina E – pomaga szybciej rosnąć włosom, stymulując podziały komórkowe macierzy. Ma również właściwości przeciwutleniające, które utrzymują prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i nawilżają włosy oraz właściwości zabezpieczające wydzielinę gruczołów łojowych.
- Witamina C – jest przede wszystkim ważna dla produkcji kolagenu (bierz udział w syntezie kolagenu). Chociaż jej brak nie spowoduje wypadania włosów, z czasem spowoduje, że włosy staną się słabe i łamliwe.
- Żelazo – niedobór żelaza osłabia mieszki włosowe i sprawia, że włosy wypadają bardziej niż to normalne.
Co jeść, żeby mieć piękne włosy?
Chcesz mieć piękne włosy? Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu jest białko. Warto mieć świadomość, że aminokwasy naprawdę mogą poprawić stan skóry na głowie i mają zbawienny wpływ na porost włosów. Właściwe jedzenie jest kluczem do posiadania pięknych włosów. Doskonałym źródłem białka są indyk, ryby, nabiał produkty mleczne oraz rośliny strączkowe.
Co jeść, żeby mieć zdrowe włosy?
Jeśli chcesz poprawić stan włosów lub wzmocnić włosy konieczne wprowadź do swojej diety produkty bogate w kwasy Omega-3, do których przede wszystkim zaliczamy tłuste ryby morskie. Zdrowe kwasy znajdziemy także w roślinach strączkowych. Jeśli chcesz mieć dobrą kondycję włosów, to w Twojej diecie muszą zagościć także nasiona roślin oleistych, zielona warzywa i siemię lniane.
Co jeść na wypadające włosy?
Nadmierna utrata włosów może być sygnałem, że Twojemu organizmowi brakuje biotyny, witaminy E lub witamin z grupy B. Dopilnuj, aby w Twojej diecie nie zabrakło takich produktów jak: jajka, orzechy laskowe, natka pietruszki, zielone warzywa, pestki dyni.
Co jeść na wzmocnienie włosów?
Spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze może pomóc w uzyskaniu lśniących, zdrowych i mocnych włosów. Dlatego pamiętaj o tym, decydując, jakie posiłki jeść. Zbilansowaną dietę można wzbogacić, dodając określone produkty, takie jak pomidory, papryka, bób, szpinak, wiśnie i jagody.
Co jeść na szybki porost włosów?
Pełnowartościowa dieta uwzględniająca niezbędne składniki odżywcze i zdrowe kwasy jest bardzo ważną częścią posiadania zdrowych, mocnych i odpornych na uszkodzenia włosów. Do najczęściej wykorzystywanych produktów do przyśpieszenia wzrostu włosów zaliczamy pokrzywę, natkę pietruszki i drożdże.