Bretarianizm

Czas czytania: 3 min

Temat bretarianizmu jest dość kontrowersyjny. Bretarianizm to styl życia, w którym konieczna jest całkowita rezygnacja z jedzenia i picia. Wyznawcy bretarianizmu wierzą, że samo powietrze wystarczy, aby mogli oni cieszyć się znakomitym zdrowiem i żyć pełnią życia.

W rozsądniejszej odmianie bretarianizm koncentruje się na spożywaniu wyłącznie naturalnej, nieprzetworzonej żywności. Zachęca ludzi do spożywania wyłącznie pełnowartościowej produktów pochodzenia roślinnego, wolnych od konserwantów i dodatków w postaci ulepszaczy smaku. Przyjęcie zasad Bretarianizmu w życiu codziennym z początku może być trudne, ale nie musi. Rozumiejąc, co jedzą bretarianie i stosując się do kilku praktycznych wskazówek dotyczących utrzymania diety bretariańskiej, możesz łatwo włączyć ten styl życia do swojej codziennej rutyny, jednak tutaj naprawdę konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jeśli więc szukasz sposobów na ułatwienie zdrowego odżywiania, ten przewodnik pomoże Ci rozpocząć podróż w kierunku zdrowszego stylu życia!

bretarianie nie spożywają pożywienia

Czym jest bretarianizm?

Bretarianizm to wyłaniająca się dieta i styl życia, który koncentruje się na jak największym powstrzymywaniu się od jedzenia. Różni się od innych diet, ponieważ podkreśla znaczenie rezygnacji z jedzenia i picia, a nie tylko ograniczania niektórych rodzajów żywności. Celem Bretarianizmu jest prowadzenie zdrowszego, bardziej zrównoważonego stylu poprzez zmniejszenie uzależnienia od przetworzonej żywności i zwiększenie świadomości wpływu ich wyborów żywieniowych na planetę.

W najprostszym tłumaczeniu bretarianizm oznacza odżywienia się powietrzem (z ang. breath-oddech). Bretarianie są przekonani, że jedzenie i woda nie są niezbędne dla ich dobrego samopoczucia, ponieważ wierzą, że powietrze dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Odmianą bretarianizmu jest solarianizm, tam z kolei zwolennicy energię czerpią z promieni słonecznych.

temat bretarianizmu forum zaburzeń metabolicznych

Jakie są korzyści z bretarianizmu?

Dieta Bretariańska to dieta zero-food, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Opiera się na założeniu, że nie jedząc żadnego jedzenia, możemy doświadczyć fizycznych, psychicznych i emocjonalnych korzyści. Zwolennicy jako korzyści wymieniają:

 • redukcję kosztów, które musiałyby zostać przeznaczone na podstawowe zakupy,
 • oszczędność czasu, który przeznaczany jest na przygotowywanie posiłków,
 • rzadsze wypróżnianie się,
 • lepsze samopoczucie,
 • zmniejszenie ilości snu niezbędnego do regeneracji ciała.

Brzmi fajnie? Nie daj się zwieść! Bretarianizm może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Na czym polega bretarianizm i od czego zacząć?

Bretarianizm to nauka i stan umysłu. Bretarianie twierdzą, że nie potrzebują pożywienia i że wystarczy im samo powietrze i energia słoneczna. Możliwe jest stopniowe przejście na bretarianizm, zaczynając od wegetarianizmu, następnie przechodząc na weganizm, po czym spożywając wyłącznie płyny i ostatecznie eliminując jedzenie i picie. Bretarianizm głosi, że wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze znajdują się w powietrzu. Uważa jedzenie i picie za nałóg, z którym należy walczyć.

bez jedzenia człowiek po prostu przestanie łaknąć

Czy bretarianizm jest bezpieczny?

Podejście nauki do bretarianizmu nie pozostawia złudzeń. Badania wykazały, że ludzie mogą obejść się bez jedzenia maksymalnie przez kilka tygodni i maksymalnie 3 dni wody. Najdłuższy zarejestrowany post trwał 73 dni, ale obejmował wodę pitną, czym doprowadził do skrajnego wyczerpania organizmu.

Chociaż bretarianie sugerują, że ich sposób życia jest najlepszy, w rzeczywistości nie jest on ani zdrowy, ani bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Nie można obejść się bez jedzenia i picia, ponieważ są one niezbędne do przetrwania. Zbilansowane posiłki zawierające niezbędne składniki odżywcze oraz regularna aktywność fizyczna to podstawa, żeby zachować zdrowie i być w pełni sił.

Nie możemy żywić się powietrzem czy światłem słonecznym jak rośliny i zamienić je w energię. Większość naszego organizmu składa się z wody, więc jeśli nie będziemy dbać o jego odpowiednie nawodnienie, może się to dla naprawdę bardzo źle skończyć.

Bretarianizm – opinie dietetyków

Bretarianizm nie jest zalecany. Środowisko naukowe tego nie akceptuje. Nasz organizm potrzebuje pożywienia, a kiedy go nie dostarcza, czerpie z białek, tłuszczów i węglowodanów przechowywanych w naszych systemach. Bretarianizm prowadzi do szybkiego zużycia zapasu węglowodanów, spowolnienia przemiany materii i utraty elektrolitów, co jest dla organizmu wycieńczające i stopniowo prowadzi do jego wyniszczenia. Prawidłowa dieta to podstawa do zachowania zdrowego stylu życia i żadna energia świetlna czy powietrze nie dostarczą nam podstawowych składników odżywczych.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

 1. Ustal rozsądny deficyt kaloryczny odpowiadający temu, jaki jest Twój stan zdrowia (powinien wynosić średnio 10-15% mniej, niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
 2. Odpowiednio rozplanuj podział makroskładników.
 3. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków.
 4. Ostatni posiłek spożywaj około 3 godziny przed snem.
 5. Zadbaj o to, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane.
 6. Wybieraj chude źródła białka, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego.
 7. Dopilnuj, aby każdy posiłek zawierał porcję warzyw lub owoców.
 8. Zamień sól na przyprawy i zioła.
 9. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: