Dieta lwa, inaczej dieta karniwora - na czym polega i dlaczego bije rekordy popularności?

Dieta lwa, inaczej dieta karniwora – na czym polega i dlaczego bije rekordy popularności?

Czas czytania: 5 min

Dieta lwa, inaczej nazywana dietą karniwora, to styl żywienia, który ostatnio cieszy się sporą popularnością, ale budzi wiele kontrowersji. Na czym jednak polega i jakie są jej główne założenia? Czy jedzenie samego mięsa może być zdrowe i czy jest w stanie przyczynić się do lepszego samopoczucia?

Polecamy: Dlaczego warto jeść ryby? Poznaj 5 powodów!

Na czym polega dieta lwa?

Dieta karniwora bije rekordy popularności – dlaczego?

Na czym polega dieta lwa? To żywienie polega na jedzeniu wyłącznie mięsa. Może na pierwszy rzut oka wydawać się dość szalonym pomysłem. Jednak po zapoznaniu się z tematem można dojść do wniosku, że taki rodzaj diety może sprawdzać się u niektórych osób.

Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, a decyzje o przejściu na określony styl żywienia najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta lwa – na czym polega?

Założeniem diety karniwora (ang. carnivore diet) jest podejście odwrotne do tego, co przekazuje nam mainstream, a mianowicie, że wszystko, co odzwierzęce, jest dla nas raczej szkodliwe i nam nie służy.

Tymczasem warzywa i owoce są uważane za produkty, które powinny gościć na naszym stole jak najczęściej.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi założeniami zmierzamy raczej w kierunku diety bardziej roślinnej niż bogatej w produkty zwierzęce. Styl żywienia carnivore nie zgadza się z tym nurtem myślowym i zaleca spożywanie wyłącznie produktów odzwierzęcych. Jest to zatem dieta eliminacyjna, ponieważ wyklucza produkty roślinne.

Dieta Karniwora

Na czym polega żywienie i co zawiera jadłospis?

Jadłospis opiera się na spożyciu m.in. mięsa, owoców morza, podrobów, a także produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak np. nabiał czy miód.

Skąd wziął się pomysł na dietę lwa?

Ogólne zalecenia żywieniowe proponują coś zupełnie innego niż dieta lwa. Skąd zatem wziął się na nią pomysł?

Pierwszym powodem jest historia i spojrzenie na to, czym żywili się nasi przodkowie. Jako homo sapiens istniejemy około 150 tysięcy lat, natomiast żywienie oparte, tak jak dzisiaj, głównie na zbożach towarzyszy nam zaledwie 10 tysięcy lat, ponieważ dopiero wtedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia. Kiedy przestali koczować, mogli uprawiać zboża i je spożywać.

Wcześniej prowadzili tryb zbieracko-łowiecki, czyli, mówiąc prościej, głównie polowali na zwierzynę. Powodem tego było częściowo zagrożenie – nasi przodkowie nie mieli żadnej wiedzy na temat tego, która roślina jest trująca, a która nie. Każda próba sprawdzenia była obarczona ryzykiem.

Drugim powodem, który przemawia za dietą lwa, jest ogromna ilość pestycydów zawartych w owocach i warzywach.

Owoce morza w diecie Lwa

Dieta mięsożercy, czyli dieta lwa – komu może pomóc?

Na diecie carnivore mogą skorzystać osoby z chorobami idiopatycznymi, czyli takimi, których pochodzenie nie jest do końca znane, np. osoby zmagające się z nowotworami.

Należy jednak mieć na uwadze, że każdy organizm jest inny i do każdego należy podchodzić indywidualnie, dlatego dobrze jest skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą, jeśli chcemy podjąć inny styl żywienia.

Dieta karniwora jest również zalecana osobom, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, czyli takimi, w których układ odpornościowy zaczyna atakować komórki w naszym ciele. Ponadto, według niektórych źródeł, dieta lwa może być pomocna w leczeniu depresji, schizofrenii czy innych schorzeń związanych z układem pokarmowym jak np. SIBO.

Jadłospis mięsny brzmi jak szalony pomysł?

Jadłospis oparty tylko na spożywaniu produktów mięsnych brzmi jak coś szalonego. Jednak istnieją przypadki osób, w których  właśnie taki model żywieniowy się sprawdził i pomógł im wyleczyć się z chorób. To doskonałe wręcz potwierdzenie tego, że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Samo mięso w diecie to potencjalne niedobory?

W przypadku diet eliminacyjnych często pojawia się obawa, że mogą one prowadzić do niedoborów. Oczywiście może tak się stać, jeśli dieta jest źle zbilansowana. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie ułożenie.

Jadłospis mięsny

Dieta karniwora – co z błonnikiem pokarmowym?

Brak błonnika pokarmowego jest dość częstym powodem, który może budzić obawy w stosunku do tego, czy warto stosować dietę karniwora.

Powszechnie uznaje się, że błonnik jest niezbędny dla naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Dieta lwa ma na do tego nieco inne podejście.

Pod znakiem zapytania stawia to fakt, dlaczego osoby z różnymi dolegliwościami pokarmowymi, po przejściu na dietę karniwora, funkcjonują prawidłowo przy długoterminowym jej stosowaniu.

Dr Baker, zwolennik mięsożernego stylu życia, twierdzi, że to, co wiemy o błonniku, wynika głównie z badań, w których porównujemy osoby jedzące więcej błonnika do tych, które jedzą go mniej. Natomiast nie ma badań porównujących osoby na diecie carnivore z tymi dostarczającymi błonnik. Z tego względu nie można tego jednoznacznie ocenić, zdaniem doktora.

Nie ma również jednoznacznych dowodów świadczących o tym, że brak błonnika szkodzi lub nie.

Czerwone mięso nie pogorszy stanu zdrowia?

Kontrowersji na temat odżywiania mięsnego nie brakuje. W diecie lwa spożywa się czerwone mięso i tłuszcze nasycone, a fakt, że w mięsie mogą znajdować się toksyny i antybiotyki (szczególnie w tym hodowanym na masową skalę, które znajdziemy w supermarketach), budzi wiele obaw. Wszystkie te kwestie to kontrowersje, które warto poruszać.

Czy toksyny z mięsa i produktów zwierzęcych hodowanych na masową skalę nie są problemem? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Z pewnością jest to temat, który budzi wiele wątpliwości, zarówno moralnych, jak i dotyczących jakości samego produktu.

Czerwone mięso w diecie Karniwara

Można powiedzieć, że osoby regularnie spożywające mięso z popularnych dyskontów na diecie carnivore funkcjonują prawidłowo. Natomiast, jak ich stan zdrowia będzie wyglądał za kilka lat? To trudno przewidzieć.

Niemniej jednak, zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrywanie się w mięso od lokalnych producentów, którzy dbają o jakość produktów, hodując zwierzęta w naturalnych warunkach i bez nadmiernego stosowania środków chemicznych. Taka opcja może nie tylko korzystnie wpłynąć na zdrowie, ale również wspierać lokalne rolnictwo.

Czy mięsny plan żywieniowy powoduje raka i choroby?

Czerwone mięso w dzisiejszych czasach jest uważane za szkodliwe. Czy faktycznie tak jest? Zdanie na ten temat są podzielone. Zwolennicy tej dość restrykcyjnej diety podchodzą do tego zagadnienia bardzo sceptycznie.

W 2017 roku powstało badanie o tytule ,,Increased lean red meat does not elevate markers of oxidative stress and inflammation in human”, które dowiodło, że u osób, które jadły przez 8 tygodni ponad dwukrotnie więcej mięsa niż jest zalecane poziom hs -CRP (badania na stany zapalne) obniżył się.

Zatem dowód ten niejako obala powyższe stwierdzenie. Natomiast i w tym przypadku należy mieć na względzie, że to, co sprawdziło się w przypadku niektórych osób wcale nie znaczy, że sprawdzi się u nas, bo każdy organizm jest inny.

Mięsny plan żywieniowy

Jakie są wady diety lwa?

Sporą wadą tego podejścia do żywienia jest to, że jest bardzo trudne do wprowadzenia. Nie tylko jest dietą eliminacyjną, ale jednocześnie zaprzecza właściwie niemal wszystkiemu, co większość osób uważa za zdrowe odżywianie.

Ponadto, nieodpowiednie zbilansowanie może prowadzić do poważnych niedoborów, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Temat ten dotyczy niedoborów w każdym przypadku nieodpowiedniego odżywiania. Jako przykład może posłużyć dieta śródziemnomorska, dieta ketogeniczna, low carb i wiele innych.

Wyłącznie mięso to dobre rozwiązanie?

Podsumowując, dieta carnivore to dieta eliminacyjna. Budzi wiele kontrowersji i jej założenia są sprzeczne z tym, co powszechnie sądzi się na temat zdrowego odżywiania.

Istnieją jednak dowody i potwierdzenia, że jest ona w stanie pomóc osobom z wieloma chorobami idiopatycznymi. Z tego względu warto przyjrzeć się temu sposobowi żywienia.

Należy natomiast mieć na uwadze, że nie będzie on odpowiedni dla każdego, a jego stosowanie może posłużyć jako narzędzie do osiągnięcia konkretnego celu np. poradzenia sobie z SIBO.

Nie ma jedynego i słusznego sposobu na odżywianie. Najlepszy to taki, który jest dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb i który dostarcza wszystkiego, co potrzebuje nasz organizm.

 

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: