Ile można schudnąć w miesiąc?

Czas czytania: 4 min

„Zacznę od poniedziałku” – często powtarzające się zdanie, prawda? Każdy chciałby schudnąć w miesiąc, ale czy to takie proste? Wiemy doskonale, ile razy zaczynaliśmy odchudzanie, a redukcja masy ciała nie zachodziła. Szybkie tempo odchudzania bez efektu jojo? Jak znaleźć zdrowy sposób, by schudnąć i cieszyć się idealną sylwetką? I jakich faktycznie efektów odchudzania możemy oczekiwać po miesiącu? Odpowiadamy!

od samego czytania nie schudniesz

Bezpieczne tempo utraty wagi

W sieci i w różnych pozycjach książkowych można spotkać się z wytycznymi diet, które trwają tydzień, dwa tygodnie… Są to błyskawiczne diety, które przyniosą efekty niemalże od razu, natomiast razem z powrotem do starych nawyków, wraca początkowa waga. Jeśli zastanawiasz się, ile można schudnąć w miesiąc tak, by nie przesadzić, to zdrowe tempo utraty masy ciała wynosi od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo, co daje około 2 kg do 4 kg mniej w ciągu miesiąca.

Bezpieczne tempo utraty wagi zależy od wyjściowej masy ciała oraz stopnia codziennej aktywności fizycznej. Droga do wymarzonej sylwetki może wydawać się długa, ale jeśli wprowadzisz do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, może okazać się zbawienna także dla organizmu, ponieważ polepszy Twój stan zdrowia. W przypadku zaawansowanej otyłości tkanka tłuszczowa znika znacznie szybciej, dlatego mimo wszystko optymalne tempo chudnięcia zależy od indywidualnych przypadków i od wskaźnika BMI.

prawidłowe tempo odchudzania

Chcę schudnąć – od czego zacząć?

Skuteczny spadek masy ciała

By stracić zbędne kilogramy i ustrzec się przed efektem jo-jo, musisz przede wszystkim zadbać o zdrową dietę o odpowiedniej kaloryczności bogatą w składniki odżywcze, a także wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Nie rezygnuj z odchudzania, jeśli nie masz czasu – na początek wystarczy dosłownie 10 minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu, które stopniowo powinno się wydłużać (w zależności, ile czasu znajdziesz). Nawet jeśli nie lubisz aktywności fizycznej to codzienne spacery lub rozciąganie pobudzi metabolizm i przyspieszy odchudzanie.

Takie zachowanie przyspieszy tempo chudnięcia, ale też przygotuje organizm na nadchodzące zmiany, jakimi jest osiągnięcie wymarzonej wagi. By później utrzymać prawidłową wagę należy stopniowo zmieniać dietę, tak żeby wprowadzać wcześniej wykluczone produkty – ale tylko te zdrowe i mniej tuczące. Jak chcesz się cieszyć osiągniętymi wynikami, to zdrowe przyzwyczajenia muszą zostać z Tobą na całe życie.

ile kilogramów schudnąć w miesiąc

Ile kalorii trzeba spalić, by schudnąć jeden kilogram?

Mówi się, że trzeba spalić około 7000 kcal, by zrzucić 1 kilogram tłuszczu.

Jeśli chodzimy na siłownię, a po powrocie z treningu uzupełniamy stracone kalorie śmieciowymi przekąskami to nie ma sensu liczyć spalonych podczas ćwiczeń kalorii. Szacuję się, że schudnięcie jednego kilograma równoznaczna jest z 23-godzinną jazdą na rowerze 11-godzinnym pływaniem.

Dieta odchudzająca, czyli jaka?

Zdrowa dieta musi być bardzo różnorodna i pełna wartości odżywczych. Oczekując szybkich efektów diety, należy poważnie podejść do tematu i patrzeć na żywność inaczej niż do tej pory – zwracać uwagę, między innymi, na substancje odżywcze, które przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały- tych składników pokarmowych nie może zabraknąć w Twojej diecie. Przy lekkiej nadwadze nawet najmniejsze zmiany pokażą na wadze kilka kilogramów mniej.

Częstą wymówką przy odchudzaniu staje się brak czasu, jeśli przyłapiesz się na tym, możesz pomyśleć o zamówieniu cateringu dietetycznego. Wybranie odpowiedniej diety gwarantuje pozbycie się tkanki tłuszczowej, a dieta pudełkowa może udowodnić Ci, że zdrowa dieta może być smaczna! Na stronie cateringi-dietetyczne.pl znajdziesz rankingi najlepszych firm cateringów dietetycznych w Polsce. Zobaczysz, że pudełkami pełnymi zdrowego jedzenia nawet nie poczujesz, że jesteś na diecie.

Tempo utraty kilogramów zależy też od tego, jaką wybieramy dietę i jaka jest jej kaloryczność oraz od stopnia aktywności fizycznej. Dzięki nam możesz dopasować rodzaj i kaloryczność diety do Twojej wagi i stylu życia, a co najważniejsze do wymarzonych efektów odchudzania.

Efekt jojo pojawia się wtedy, gdy decydujemy się na restrykcyjne diety. Restrykcyjna dieta niestety, mimo że przynosi szybkie rezultaty, to może powodować właśnie efekt jo-jo, wyczerpanie organizmu kończy się niebezpiecznymi w skutkach chorobami, a zdrowie jest przecież najważniejsze! Jeśli chcesz schudnąć, to musisz liczyć się z tym, że jest to proces. Żeby zrobić to bezpiecznie, to w ciągu miesiąca możesz liczyć na około 4 kg mniej.

jak schudnąć ilość kalorii

Co jeść, żeby stracić na wadze?

Na dobrej diecie można jeść wszystko – oczywiście w odpowiednich ilościach. Ważne jest, by dieta zawierała produkty z każdej z poniższych grup produktów (pominięcie którejś grupy prowadzi do niedoborów witamin i minerałów w organizmie):

  • warzywa i owoce,
  • produkty zbożowe,
  • mleko i nabiał,
  • mięso i ryby,
  • nasiona i orzechy,
  • oleje roślinne.
jedz smacznie i zdrowo z masterdietą

Tempo odchudzania nie u każdego jest takie samo – pamiętaj!

Jeśli stosujesz się do wszystkich kroków, które są ważne w procesie odchudzania, a nie widzisz żadnych ujemnych kilogramów na wadze, to musisz być świadomy, że każdy organizm może reagować inaczej i efekty odchudzania mogą być też widoczne w centymetrach! Zrób sobie pomiar obwodów, porównaj zdjęcia przed z aktualnymi i upewnij się, czy Twój proces odchudzania faktycznie nie widać efektów diety.

Dodatkowo jeśli postanowisz schudnąć w miesiąc z kumplem czy przyjaciółką, to zauważ, że każdy organizm jest inny i nie warto się porównywać. Możliwe, że Twój kompan w diecie może tracić zbędne kilogramy szybciej, a Ty będziesz potrzebować sposobów, aby podkręcić swój metabolizm – lub na odwrót.

redukcja masy ciała

Redukcja masy ciała, bądź dla siebie wyrozumiały

Odchudzanie to proces, więc daj swojemu organizmowi czas, żeby schudnąć. Nie licz, że w miesiąc pozbędziesz się tkanki tłuszczowej i kilkunastu kilogramów. Natomiast w momencie, gdy postanowisz być na diecie i będziesz się do niej stosować, to zanim się obejrzysz, zobaczysz ogromne zmiany – oczywiście na lepsze dla Ciebie i Twojego samopoczucia, wyglądu, a co ważne zdrowia! To co, zaczynasz OD DZIŚ, a nie od poniedziałku?

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: