Czy istnieje idealny lek na odchudzanie?

Czy istnieje idealny lek na odchudzanie?

Czas czytania: 5 min

Nie od dzisiaj wiadomo, że z nadwagą wiąże się wiele problemów zdrowotnych. Nadmierna masa ciała stanowi zagrożenie dla zdrowia, gdyż jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób. Pacjenci, którzy cierpią z powodu znacznej nadwagi, często szukają ratunku w środkach na odchudzanie w aptece. Jak działają i co zawierają tabletki wspomagające utratę zbędnych kilogramów? Jakie działania niepożądane mogą pojawić się na skutek stosowania tego typu preparatów? Poniżej przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy na temat leków przeznaczonych dla osób z problemem ponadnormatywnej masy ciała.

Polecamy: Jak zmotywować się do odchudzania

Nadwaga i otyłość – jakie czynniki mogą prowadzić do nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Nadwaga i otyłość – jakie czynniki mogą prowadzić do nadmiaru tkanki tłuszczowej? Dlaczego utrzymanie prawidłowej masy ciała ma tak istotne znaczenie?

Lekarze alarmują, że z roku na rok przybywa osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała prowadzi do zaburzenia czynności organizmu, a także zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zaburzenia lipidowe, chorobę zwyrodnieniową stawów. Wiele badań wskazuje też związek między niewłaściwą wagą a zmianami w obrębie mikrobiomu jelitowego.

Najczęstszą przyczyną rozwoju nadwagi jest prowadzenie niezdrowego stylu życia. Nadmierne spożycie żywności wysokoprzetworzonej i wysokokalorycznych napojów sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Częstym powodem dodatkowych kilogramów jest też zmniejszona aktywność fizyczna wynikająca z siedzącego trybu życia, natłoku obowiązków czy zbyt częstego korzystania ze środków transportu. Ponadto do występowania nadwagi mogą przyczyniać się niektóre choroby, w tym stan przedcukrzycowy, zaburzenia wydzielania insuliny, zespół policystycznych jajników oraz zespół Cushinga.

Czy dobre tabletki na odchudzanie z apteki istnieją? Czym kierować się przy wyborze leku na otyłość?

Wybór odpowiedniego środka wspomagającego redukcję tłuszczu nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na przyjmowanie produktów na odchudzanie, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby, poziom aktywności ruchowej, aktualne dolegliwości oraz rodzaj stosowanej diety. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na skład preparatu oraz jego wpływ na organizm. By mieć pewność, że wybrany lek lub suplement nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, warto pamiętać, aby przyjmować go pod kontrolą lekarza.

Skuteczne tabletki na odchudzanie – jakie naturalne substancje mogą wspierać spalanie tkanki tłuszczowej u osób z cukrzycą i otyłością? Co zawierają suplementy diety dostępne bez recepty?

Skuteczne tabletki na odchudzanie – jakie naturalne substancje mogą wspierać spalanie tkanki tłuszczowej u osób z cukrzycą i otyłością? Co zawierają suplementy diety dostępne bez recepty?

Poza lekami na receptę wsparcie w odchudzaniu mogą stanowić suplementy w postaci tabletek, kapsułek, płynów i proszków do sporządzania roztworów doustnych. W ich składzie znajdują się naturalne związki regulujące łaknienie, pobudzające przemianę materii oraz przyspieszające spalanie tłuszczu. Poniżej prezentujemy kilka substancji, które stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza i w połączeniu ze zbilansowaną dietą mogą przynieść naprawdę dobre efekty.

Zielona herbata

W redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością pomocne może okazać się stosowanie preparatów z wyciągiem z zielonej herbaty. Zielona herbata zawiera nie tylko wyjątkowo silne antyoksydanty, ale także liczne związki wpływające na przemianę materii. Stanowi też cenne źródło katechin, które przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu.

Kofeina

Osoby dorosłe z otyłością lub nadwagą w celu wsparcia procesu spalania tkanki tłuszczowej mogą też sięgnąć po tabletki wspomagające odchudzanie z kofeiną. Ta naturalna substancja znajdująca się w kawie stymuluje ośrodkowy układ nerwowy i podkręca przemianę materii. Liczne badania wskazują, że kofeina ma też pozytywny wpływ na zmniejszenie apetytu.

Kofeina

L-karnityna

By wspomóc utratę masy ciała, dobrym rozwiązaniem może być też przyjmowanie suplementu diety na odchudzanie zawierającego L-karnitynę. Ten organiczny związek chemiczny stanowiący pochodną aminokwasów uczestniczy w przemianach i wykorzystaniu kwasów tłuszczowych w celach energetycznych.  Tego rodzaju substancja czynna nie tylko wspiera utratę zbędnych kilogramów, ale też zwiększa ogólną wydolność i wytrzymałość fizyczną.

Chrom

W składzie suplementów na odchudzanie nierzadko znajduje się też chrom. Pierwiastek ten wpływa na regulację uczucia sytości, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, a także przyspiesza utratę wagi. Przyjmowanie preparatów z tym składnikiem często poleca się osobom z zaburzoną gospodarką węglowodanową i tłuszczową w organizmie.

Leki na odchudzanie z apteki: zastrzyki Saxenda, tabletki odchudzające Rybelsus GLP-1, kapsułki Mysimba – krótki przegląd środków na odchudzanie i preparatów stosowanych w leczeniu otyłości

Do preparatów wzbudzających coraz większe zainteresowanie wśród pacjentów zmagających się z ponadnormatywną masą ciała należy m.in. roztwór do wstrzykiwań podskórnych Saxenda. Lek ten jest wydawany wyłącznie na receptę, dlatego nie można otrzymać go bez wyraźnych wskazań lekarskich. Jego substancją czynną jest liraglutyd – związek naśladujący działanie hormonu GLP1, który zyskał popularność w terapii osób chorych na cukrzycę. Jedno opakowanie zawiera 3 wstrzykiwacze z 3 mg liraglutydu.

Leki na odchudzanie z apteki: zastrzyki Saxenda, tabletki odchudzające Rybelsus GLP-1, kapsułki Mysimba

Innym lekiem przeznaczonym do stosowania u pacjentów z cukrzycą typu 2 i dużą ilością nadmiarowych kilogramów są tabletki Rybelsus. W ich składzie znajduje się semaglutyd, którego działanie polega na zmniejszaniu stężenia cukru we krwi oraz spowolnieniu procesu opróżniania żołądka. Lek ten jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych w przypadku, kiedy dieta i wysiłek fizyczny nie wystarczają do zredukowania wagi.

Jeszcze jednym popularnym lekiem stworzonym z myślą o osobach otyłych z BMI w zakresie 27-30 są tabletki Mysimba. W ich składzie znajdują się dwa związki: bupropion i naltrekson. Substancje te powodują zwiększenie poziomu dopaminy i noradrenaliny w mózgu, wspomagają hamowanie łaknienia oraz sprzyjają zmniejszeniu ilości spożywanego pokarmu.

Czy preparaty wspomagające odchudzanie są bezpieczne dla każdego? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić podczas przyjmowania leków stosowanych w leczeniu otyłości?

Stosowanie leków na odchudzanie jest wskazane głównie w przypadku osób zdrowych. Oznacza to, że po tego typu preparaty nie powinni sięgać pacjenci z zaawansowanymi chorobami serca, nerek i wątroby, a także z niewyrównanym ciśnieniem tętniczym krwi. Środki z liraglutydem, semaglutydem, bupropionem i naltreksonem nie są też odpowiednie dla osób z padaczką, chorobą afektywną dwubiegunową oraz guzem nowotworowym w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić podczas przyjmowania leków stosowanych w leczeniu otyłości?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych podczas stosowania leków wspierających odchudzanie zalicza się biegunki, nudności, wymioty, zaparcia oraz bóle brzucha. W badaniach klinicznych dotyczących przyjmowania leków z wyżej opisanymi substancjami aktywnymi pojawiają się też takie objawy jak zawroty głowy, brak apetytu, bezsenność, suchość w jamie ustnej, zaburzenia odczuwania smaku, kołatanie serca oraz uderzenia gorąca.

Chcesz, by preparat na odchudzanie zadziałał? Połącz go ze zbilansowanym jadłospisem i aktywnością fizyczną, a dzięki temu Twoja waga na pewno ulegnie zmianie!

Leczenie choroby związanej z nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu powinno obejmować nie tylko redukcję masy ciała, ale także zmniejszenie czynników ryzyka oraz poprawę zdrowia poprzez stosowanie zdrowej, rozmaitej diety. Istotne znaczenie w utracie wagi ma regularne spożywanie posiłków zbilansowanych zgodnie ze schematem Talerza Zdrowego Żywienia. W codziennej diecie nie powinno brakować świeżych warzyw i owoców, które mają właściwości prozdrowotne. Należy też pamiętać o systematycznych ćwiczeniach – może to być szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze. Jeśli pomimo podjęcia powyższych kroków waga będzie stać w miejscu, warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby dobierze odpowiedni lek na odchudzanie.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: