Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Żywność fermentowana - czy warto włączyć ją do diety?

Żywność fermentowana – czy warto włączyć ją do diety?

Czas czytania: 5 min

Chleb na zakwasie, jogurty czy kefir to zaledwie kilka produktów, które zawdzięczamy fermentacji. Daje ona niezwykłe możliwości w produkcji całej masy produktów, a niektóre zyskały miano lokalnych przysmaków w wielu częściach świata. Na czym polega proces fermentacji?

Żywność fermentowana – na czym polega proces fermentacji?

Fermentacja, którą wykorzystuje się przy produkcji różnego rodzaju przysmaków, polega na ekstrakcji energii, czyli pozyskiwaniu energii z różnych źródeł i przekształcaniu jej w formy użyteczne dla człowieka. Wykorzystuje się do tego związki organiczne, np. cukry.

Proces fermentacji

Czy każda fermentacja przebiega tak samo?

Nie każda fermentacja przebiega tak samo. Produkty fermentowane uczestniczą w różnych procesach, np. drożdże mogą zamienić cukier w etanol, czyli organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi.

Etanol można powszechnie znaleźć w piwie, winie czy miodzie. Oprócz tego, produktem ubocznym jest gazowy dwutlenek węgla. Dzięki niemu drożdże używa się przy wypiekaniu np. ciast drożdżowych, a to właśnie one sprawiają, że wypieki są pulchne.

Istnieje jednak wiele innych fermentowanych produktów, takich jak kiszone ogórki, kapusta, kimchi, napoje mleczne takie jak kefir, a nawet fermentowana żywność taka jak ryby. Produktem ubocznym w tym procesie jest kwas mlekowy. Wiele bakterii stosuje ten rodzaj fermentacji.

Co ciekawe, proces ten także zachodzi w naszych organizmach, kiedy podczas intensywnych ćwiczeń mięśnie potrzebują więcej energii. Aby uporać się z ciężkimi ćwiczeniami, wykorzystują właśnie fermentację mlekową.

Produkty fermentowane a probiotyki w diecie

Probiotyki to nieocenione bakterie kwasu mlekowego, które znajdziemy w sfermentowanej żywności. Mają one działanie prozdrowotne dla naszego organizmu. Pełnią istotną rolę w utrzymaniu właściwego funkcjonowania naszego układu pokarmowego.

Żywność fermentowana a probiotyki: zalety działania w przewodzie pokarmowym

Żywność fermentowana a probiotyki: zalety działania w przewodzie pokarmowym

Probiotyki, które znajdziemy w wielu produktach, takich jak napoje fermentowane czy kapusta kiszona  przyczyniają się m.in. do utrzymania właściwej bariery jelitowej, a także hamowania rozwoju patogennych organizmów. Ponadto uczestniczą w:

  • procesie wytwarzania witaminy D,
  • procesie wytwarzania witaminy K,
  • utrzymaniu stabilnego środowiska jelitowego.

Przeczytaj także: Dieta a zdrowie układu pokarmowego – jak dbać o jelita?

Fermentowane produkty mleczne i fermentowana żywność  – jaki mogą mieć wpływ na układ pokarmowy?

Warto spożywać w codziennej diecie sfermentowane produkty, gdyż przynoszą one szereg korzyści zdrowotnych.

Fermentowane produkty a zespół jelita drażliwego

Fermentowane produkty spożywcze mogą pomóc w zmaganiu się z zespołem jelita drażliwego. Szacuje się, że aż 10% społeczeństwa cierpi na tę dolegliwość, a badania naukowe wskazują, że urozmaicenie diety o mleczne napoje fermentowane i produkty może pomóc w leczeniu.

Fermentowane produkty a zespół jelita drażliwego

Produkty fermentowane a nadciśnienie

Fermentowane produkty (ang. fermented foods) mają również swoje drogocenne działanie przeciwnadciśnieniowe. Według badań naukowych, aż 50% osób starszych zmaga się z tym problemem. Wysoka zawartość probiotyków jest w stanie poprawić spoczynkowe ciśnienie krwi.

Czy warto spożywać produkty fermentowane w diecie, kiedy masz alergie?

Okazuje się, że produkty fermentowane warto spożywać nawet wtedy, gdy masz alergię. Probiotyki są w stanie pomóc, łagodząc objawy takie jak swędzenie czy katar.

Sfermentowane produkty spożywcze i probiotyki a celiaklia

Według ogólnodostępnych danych, około 1% populacji cierpi na celiakię. Choroba ta powstaje na skutek nietolerancji na gluten, który występuje w licznych ziarnach. Osoby, które zmagają się z celiakią, mogą doświadczać takich objawów jak bóle brzucha czy wzdęcia. W skrajnych przypadkach mogą nawet pojawić się bóle kości czy stawów. Według ekspertów, włączenie do diety fermentowanych produktów może złagodzić dolegliwości związane z układem żołądkowo-jelitowym.

Infekcje oddechowe – korzystne działanie probiotyków

Probiotyki, czyli mikroorganizmy, mogą przyczynić się do zwalczania bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów żołądka. Ponadto, włączanie mlecznych produktów fermentowanych czy fermentowanych warzyw może pomóc rozwiązać problemy z infekcjami pochwy.

Kefir

Naturalne fermentowane produkty mleczne

Wśród produktów mlecznych bogatych w wartości odżywcze i dużą zawartość witamin możemy wyróżnić kefir. Jest on dobrym źródłem probiotyków, które wspierają pracę jelit i układu trawiennego. Ponadto, chroni przed zakażeniami trawiennymi oraz wspomaga odchudzanie.

Nie sposób również, spośród napojów mlecznych fermentowanych, nie wymienić maślanki. Tego typu produkty fermentowane są bogate w wiele cennych dla zdrowia składników. W przypadku maślanki są to wapń oraz fosfor. Składniki te uczestniczą w mineralizacji kości oraz zębów.

Jogurt naturalny z kolei to kolejny produkt, który pozytywnie wpływa na florę bakteryjną i perystaltykę jelit. Sprawdzi się świetnie w przypadku przeziębienia oraz innych infekcji wirusowych. Ponadto, jest w stanie zapobiegać zaparciom i biegunkom. Jest także dobrym źródłem białka.

Warzywa fermentowane

Spośród warzyw fermentowanych możemy wyróżnić m.in:

Kiszona kapusta

Kapusta kiszona to jeden z popularnych produktów poddanych fermentacji. Jest to nieocenione źródło wielu wartościowych substancji, które dostarczają ogrom wartości odżywczych. Kiszona kapusta dostarcza bakterii korzystnych dla naszego zdrowia. Co ciekawe, na rynku nie ma obecnie suplementów diety z tak dużą ilością szczepów bakterii, co kiszona kapusta! Fermentacja sprawia także, że kapusta kiszona ma działanie przeciwnowotworowe. Prowadzi także do obniżenia ryzyka rozwoju chorób miażdżycowych.

Kombucha

Kombucha

Spożywanie kombuchy korzystnie wpływa na nasz organizm. Między innymi, zwalcza wolne rodniki oraz redukuje oznaki przedwczesnego starzenia się skóry. Korzystnie wpływa na skórę, wyrównuje jej koloryt i spłyca drobne zmarszczki. Ma także właściwości antybakteryjne. Ponadto, łagodzi stany zapalne.

Soja

Soja to produkt bogaty w składniki odżywcze. Charakteryzuje się wysoką zawartością witamin. Jest bogatym źródłem białka oraz zdrowych tłuszczów. W swoim składzie posiada wysoką zawartość witaminy K, wapnia, fosforu, magnezu, potasu oraz kwasu foliowego. Substancje w niej zawarte mają ogromne znaczenie dla zdrowia, gdyż między innymi zapobiegają miażdżycy i osteoporozie.

Inne warzywa fermentowane

Fermentacja odgrywa ważną rolę, a produkty fermentowane to także kimchi i ogórki kiszone. Co ciekawe, badania naukowe wykazują, że kimchi korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Dlatego warto ten produkt włączyć do codziennej diety.

Problemy jelitowe  – co robić?

Problemy jelitowe mogą być uciążliwe, ale istnieje kilka sposobów, aby sobie z nimi poradzić. Włączenie do diety produktów fermentowanych, takich jak jogurt, kefir, kimchi czy ogórki kiszone, może przynieść ulgę. Fermentowana żywność wspiera zdrowie jelit oraz przywracają równowagę mikroflory jelitowej.

Problemy jelitowe

Proces fermentacji zwiększa ilość korzystnych drobnoustrojów, które przyczyniają się do obniżenia ryzyka problemów trawiennych.

Sprawdź także: Jak dbać o zdrową florę bakteryjną jelit?

FAQ

Jakie są korzyści zdrowotne spożywania żywności fermentowanej?

Żywność fermentowana, taka jak jogurt, kefir, kimchi czy ogórki kiszone, ma liczne korzyści zdrowotne. Wspiera zdrowie jelit, poprawiając mikroflorę jelitową i zwiększając biodostępność składników odżywczych. Dzięki probiotykom zawartym w tych produktach, fermentowana żywność może również obniżać ryzyko problemów trawiennych.

Na czym polega proces fermentacji?

Proces fermentacji polega na przekształcaniu związków organicznych, takich jak cukry, przez drobnoustroje, np. bakterie kwasu mlekowego. W wyniku fermentacji powstają różne produkty, w tym kwas mlekowy, etanol i dwutlenek węgla. Fermentacja zwiększa ilość korzystnych drobnoustrojów w żywności, co przyczynia się do jej prozdrowotnych właściwości.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: