Dieta jajeczna
Jaja są jednym z chętniej spożywanych produktów przez Polaków. Jajka są często podstawą nie tylko naszych śniadań, ale również obiadów czy kolacji. Od dawna są również przedmiotem wielu dyskusji naukowych na temat ich wpływu na zdrowie.
Czy warto więc stosować jajka w diecie? Jeśli tak, to w jakich ilościach? Czy nie będzie miało to negatywnego wpływu na odchudzanie? Takie pytania zapewne niejednokrotnie zadaje sobie wielu z nas. Tymczasem jajka spożywane w rozsądnych ilościach są naszym ogromnym sprzymierzeńcem.
Wartości odżywcze jajek
Jaja są produktem wyjątkowym, ponieważ posiadają małą ilość kalorii (1 jajko to zaledwie 80 kcal), a bardzo wiele witamin, łatwo przyswajalnego białka, zdrowych tłuszczy i aminokwasów. Jedno ugotowane jajko pokrywa od kilku do kilkunastu procent dziennego zapotrzebowania na: witaminę A, witaminę B5, witaminę B12, witaminę B2, fosfor, selen i kwas foliowy. Ponadto jaja zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL), który zmniejsza zagrożenie zapadnięcia na wiele chorób takich jak udar mózgu i choroby serca.
Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym pobieranym z jajek jest cholina – część składowa niektórych fosfolipidów, stanowiąca ważny składnik budowy błony komórkowej, który to powinniśmy na bieżąco dostarczać naszemu organizmowi wraz pożywieniem. Żółtko jest z kolei bogatym źródłem cynku, luteiny i zeaksantyny, które poprawiają wzrok i chronią przed wieloma poważnymi chorobami oczu.
Jajka w diecie odchudzającej
Jajko jest bogate w składniki odżywcze, lecz równocześnie jest niskokaloryczne – w związku z tym jest nieodzownym składnikiem na redukcję masy ciała. Dzięki zawartym substancjom jajka przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej i zmniejszają uczucie głodu.
Cysteina zawarta w jajkach jest aminokwasem, który poprawia metabolizm i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki temu, że jajka są źródłem wysokojakościowego białka, powodują bardziej intensywne wydatkowanie energii oraz hamują łaknienie. W ten sposób nie odczuwamy potrzeby podjadania między posiłkami.
Istnieją specjalne diety jajeczne, które pozwalają na szybkie pozbycie się większej ilości kilogramów w krótkim czasie. Zakładają one zazwyczaj spożywanie średnio 6 jajek dziennie – 2 na śniadanie, obiad i kolację. Jaja mogą być spożywane w różnej postaci i występować z różnymi dodatkami.
Dieta jajeczna – na czym polega
Stosowanie diety jajecznej, jak sama nazwa wskazuje, polega na spożywaniu zwiększonej ilości jaj, które są podstawą komponowania posiłków. Wyróżniamy trzy rodzaje diet jajecznych:
- klasyczna dieta jajeczna (dozwolone jest jedzenie innych produktów niż jaja),
- dieta jajeczno-grejpfrutowa (zawiera produkty niskowęglowodanowe bogate w białko, a w każdym posiłku spożywa się jajo i połówkę grejpfruta),
- dieta jajeczna ekstremalna (dozwolone jest jedzenie wyłącznie jaj i wody).
Dieta jajeczna – zasady
Najczęściej stosowaną wersją diety jajecznej jest dieta 5-dniowa, choć autorzy zalecają jej 14-dniowy cykl. Podstawą stosowania diety jajecznej są jaja ugotowane na twardo. Należy jednak zwrócić uwagę na długość ich gotowania, która nie może przekraczać 10 minut. W ten sposób nie dopuścimy to utraty większości cennych wartości odżywczych. Po kilku pierwszych dniach stosowania diety jajecznej można urozmaicić posiłki o chude drobiowe mięso lub chude ryby (w niewielkich ilościach).
Dieta jajeczna zakłada spożywanie około 6-8 jaj dziennie. Do śniadania i kolacji dozwolone są owoce – zaleca się, aby były to pomarańcz lub grejpfrut. Do obiadu można włączyć warzywa niskoskrobiowe oraz warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Najlepiej, jeśli będą to zielone warzywa, czyli sałaty, jarmuż, cukinia, ogórek itp.
Dieta jajeczna – efekty
Efekty diety jajecznej, ze względu na duży deficyt kaloryczny prowadzący do szybkiej redukcji masy ciała, będą bardzo zadowalające dla osób, które chcą szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Co więcej, dostarczanie organizmowi produktów wysokobiałkowych zwiększa wydatek energetyczny, który potrzebny jest do procesu trawienia białek. Oznacza to, że za sprawą diety jajecznej efekty w postaci utraty masy ciała są bardzo szybko widoczne gołym okiem.
Dieta jajeczna – ile i w jakiej postaci jeść
Najzdrowszą formą spożywania jajek jest doprowadzenie ich do takiej postaci, aby białko było ścięte, natomiast żółtko lekko płynne. Jaja na twardo z pewnością nasycą nas na dłużej i skuteczniej zaspokoją apetyt. Jednak należy pamiętać, że długie gotowanie pozbawia ich wielu wartości odżywczych.
Na co uważać na diecie jajecznej?
Podczas diety jajecznej należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Jaja są częstym alergenem pokarmowym, w związku z czym mogą uczulać. W związku z tym warto uważać na podawanie ich niemowlakom skłonnym do alergii.
Ponadto w przypadku jaj liczy się umiar w ich spożywaniu ze względu na dużą zawartość aminokwasów siarkowych. Dieta jajkowa stosowana dłużej może wpływać negatywnie na równowagę kwasowo-zasadową i tym samym utrudnić pracę wielu enzymów.
Na diecie jajecznej powinniśmy także ograniczyć tłuszcze i inne niezdrowe dodatki (np. majonez). Choć kuszą i doskonale współgrają z posiłkiem jajecznym, to nie ma na nie miejsca w zdrowej diecie.
Dieta oparta na samych jajkach jest dietą niedoborową i nierozsądnie stosowana może przynieść naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Jej stosowanie zawsze powinno być poprzedzone konsultacją u specjalisty.
Warto także pamiętać, że jaja przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 3 tygodnie.
Dieta jajeczna – jadłospis
Nie ma co ukrywać, że stosując dietę jajeczną, będziesz jadł głównie same jaja. Przykładowy jadłospis diety jajecznej:
Śniadanie: 2 jaja gotowane na twardo, grejpfrut, czarna kawa bez cukru,
Obiad: 2 jaja gotowane na twardo, surówka ze szpinakiem i pomidorem,
Kolacja: 2 jaja gotowane na twardo, zielona herbata z sokiem z cytryny.