Uprzejmie informujemy, że posiłki zamówione na święta (24 i 25 grudnia) zostaną dostarczone razem 24 grudnia. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy radosnych Świąt.

Proteiny w naszej diecie, czyli wpływ białka na organizm

Czas czytania: 3 min

Dziś pod lupę naszego bloga bierzemy jeden z trzech głównych składników odżywczych. Zdecydowanej większości z nas trudno wyobrazić sobie jadłospis, z którego wyeliminowano białko. Produkty wysokobiałkowe szczególnie upodobali sobie atleci, pragnący zwiększyć masę mięśniową, choć zdrowe białka chętnie zjadają też osoby chcące zrzucić balast zbędnych kilogramów. Doskonale też sprawdzą się w przypadku sportowców lub osób, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową. Sprawdźmy więc, jakie role spełnia białko i po jakie produkty z największą ilością białka warto sięgać.

Wielofunkcyjność, czyli rola białka w organizmie człowieka

Z naukowego punktu widzenia białka są wielocząsteczkowymi polimerami zbudowanymi z aminokwasów. Przede wszystkim białka to podstawowy budulec komórek, wchodzą w skład narządów, gruczołów, mięśni, skóry, włosów, paznokci i płynów znajdujących się w organizmie, z wyłączeniem moczu i żółci. Białko, jako składnik hemoglobiny, umożliwia oddychanie komórkowe, pomaga utrzymać właściwe pH, pełni również zadania ochronne przed patogenami. W kompetencji białek jest też przewodnictwo nerwowe, albowiem aminokwasy współtworzą centralny układ nerwowy.

Zapotrzebowanie na proteiny w jedzeniu

Wiemy już, że białka są podstawowym budulcem, Powyższa teza każe postawić pytanie nie czy, ale ile musimy ich dostarczać do organizmu. To, ile powinniśmy go spożywać zależy m.in. od naszego wieku, stanu zdrowia, gospodarki energetycznej organizmu, płci oraz tego, jakie znaczenie ma dla nas aktywność fizyczna. Uśredniając, dietetycy sugerują, by spożycie białka stanowiło 10-15% dziennej porcji energii. Inne przeliczniki mówią o tym, że dorosły powinien dostarczać protein w proporcji 1 g białka na 1 kg masy ciała. W przypadku osób przebywających stosujących dietę odchudzającą, będą one potrzebować 1,2 g/1 kg masy ciała. Jeszcze większe zapotrzebowanie zgłaszają miłośnicy sportu. W przypadku ludzi uprawiających sporty wytrzymałościowe o wystarczającej ilości białka mówimy wtedy, kiedy mieście się ono w przedziale 1,4 – 1,6 g/1 kg wagi ciała, a osoby będące na tzw. diecie na masę i trenujące dyscypliny siłowe, powinny zjadać 1,8-2,0 g/1 kg wagi ciała. Dodajmy, że są to wartości podane w przybliżeniu, a zawodowi sportowcy muszą spożywać jeszcze więcej protein w oparciu o indywidualnie rozpisaną dietę.

Duże odchylenia od normy – zarówno nadmiar, jak i brak białka  –  (czy to pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego) mogą prowokować komplikacje zdrowotne. Lekarze ostrzegają, że niezaspokojenie zapotrzebowania na białko może powodować większą podatność na infekcje i działanie toksyn, problemy z trawieniem, niedokrwistość i kłopoty z gojeniem ran. Z kolei nadmiar białka może w skrajnych przypadkach przyczyniać się do powstania osteoporozy, obciążać pracę nerek i wątroby. Częściej spotykane objawy zbyt obfitej porcji protein to nerwowość, migreny, problemy ze snem i zaparcia.

Jak spożywać białko – produkty proteinowe

Wiemy już zatem, jaka jest dla nas odpowiednia ilość białka. Spróbujmy teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie można znaleźć białko w jedzeniu. Szukając odpowiedzi na pytanie, w czym jest białko, warto pamiętać, że wyróżniamy białka pochodzenia zwierzęcego (nazywane pełnowartościowym – zawiera więcej aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie może syntezować samodzielnie) i białka roślinne (tzw. niepełnowartościowe). Źródłem pierwszego są: mięso, jaja, ryby, mleko i przetwory mleczne. Drugą grupę tworzą zielone składniki bogate w białko: rośliny strączkowe, soja, orzechy oraz zboża. Szczególne zasługi w tym względzie mają produkty wysokobiałkowe: orzeszki arachidowe, migdały, nasiona słonecznika, suche nasiona soi, suche nasiona białej fasoli, ser typu twaróg, ser żółty, wieprzowina, wołowina, płatki owsiane, orzechy włoskie i polędwica. Osoby, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej szczególnie upodobały sobie różnego rodzaju suplementy diety, tj. odżywki białkowe (odżywki proteinowe). Miłośnicy sportów siłowych wykorzystują suplementy białkowe, aby usprawnić proces regeneracji organizmu oraz poprawić wydolność i przemianę materii. Zadbaj o swoje zdrowie i odżywiaj się prawidłowo.

Oczekiwania a rzeczywistość

Poznaliśmy fundamentalne znaczenie protein dla dobrego funkcjonowania naszego ciała. Pora przejść od słów do czynów i zadbać o właściwą ilość białka na talerzu. W praktyce może okazać się to sporym wyzwaniem. Skrupulatne liczenie poszczególnych składników wchodzących w skład naszych posiłków to dla wielu zadanie ponad siły. Osobom, które z powodu braku czasu chcą odżywiać się zdrowo i dostarczać organizmowi optymalną porcję białka, polecamy dietę pudełkową w naszym wykonaniu. Master Dieta oferuje zbilansowane posiłki przygotowane z pełnowartościowych produktów pochodzących od sprawdzonych dostawców. Różnorodne menu pozwoli Ci wybrać jadłospis dopasowany do Twoich upodobań i zapotrzebowania na zdrowe białka. W składnikach naszych zestawów znajdziesz produkty bogate w białko, które szybko pozwolą Ci osiągnąć zakładane cele dietetyczne.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: