Produkty niskokaloryczne – 67 produktów, które pomogą Ci schudnąć!
Uważasz, że niskokaloryczne produkty nie zapewnią Ci sytości po posiłku, a jeśli nawet to szybko znowu będziesz głodny? Nic bardziej mylnego! Poznaj najbardziej sycące produkty o niskiej kaloryczności!
Czym są kalorie i dlaczego warto je liczyć
„Liczenie kalorii” kojarzy Ci się z głodówkami? Nic dziwnego, skoro na niskokalorycznych produktach bazuje większość popularnych diet odchudzających. Czy zatem są te tajemnicze kalorie, na które każdy dietetyk każe zwracać szczególną uwagę? W teorii kaloria (kcal) to ilość ciepła potrzebna do podniesienia temperatury jednego grama wody o 1°C. Jedna kilokaloria wynosi 1000 kalorii, dlatego ogólnie przyjęta nazwa „kalorie” z naukowego punktu widzenia nie jest prawidłowa. Kilokaloria to również jednostka wartości energetycznej pokarmu i jest niezbędna do życia i prawidłowej pracy organizmu.
Dlaczego warto liczyć kalorie? Po pierwsze – dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, która pokryje jego zapotrzebowanie kaloryczne, jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Po drugie – kalorie pozwalają na komponowanie posiłków, które nie tylko sprawią, że nie przytyjesz, ale także pomogą w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W końcu deficyt kaloryczny to podstawowy element, który wspomaga proces odchudzania.
Produkty niskokaloryczne – czym są i jak je rozpoznać
Podczas odchudzania zawsze sporym wyzwaniem jest ograniczenie i liczenie kalorii. Jednak spożywanie produktów niskokalorycznych nie tylko pozwala kontrolować proces odchudzania, ale dostarcza także wiele cennych składników odżywczych. Warto więc znać przynajmniej te najważniejsze z nich.
Co z żywnością typu „light”, która wręcz krzyczy do nas ze sklepowych półek? Żywność light to żywność o obniżonej wartości energetycznej i odnosi się do produktów spożywczych, w których kaloryczność została obniżona co najmniej o 30% w stosunku do oryginalnego produktu. Jednak tutaj należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ producenci bardzo często stosują też zamienne określenia takie jak „fit” czy „slim”, które w rzeczywistości nic nie oznaczają, bo nie zostały prawnie uregulowane.
67 produktów, które zawierają najmniej kalorii
Jesteś na diecie odchudzającej? Poznaj nasze zestawienie niskokalorycznych produktów, które pozwolą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów! Wszystkie wartości podawane są w przeliczeniu na 100g.
Niskokaloryczne warzywa (kcal w 100g produktu)
Warzywa nie tylko są niezawodną pomocą podczas odchudzania, ale także dostarczają wielu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu. Są bogate w witaminy A, C, E, K i witaminy z grupy B oraz zawierają wiele składników mineralnych, takich jak sód, potas, wapń, żelazo, mangan, cynk, fosfor, jod. Niskokaloryczne warzywa to doskonały sposób na zaspokojenie głodu oraz wzbogacenie i urozmaicenie każdego posiłku. Przyrządzisz z nich również pyszne niskokaloryczne przekąski.
- ogórek małosolny [11 kcal],
- por [13 kcal],
- pomidor [13 kcal],
- ogórek zielony [14 kcal],
- sałata zielona [14 kcal],
- rabarbar [15 kcal],
- cukinia [17 kcal],
- rzodkiewka [17 kcal],
- seler naciowy [17 kcal],
- pomidor [19 kcal],
- zielone szparagi [21 kcal],
- cykoria [22 kcal],
- papryka zielona [22 kcal],
- szpinak [22 kcal],
- bakłażan [26 kcal],
- kalafior [27 kcal],
- fasolka szparagowa [31 kcal],
- brokuł [31 kcal],
- koper włoski [31 kcal],
- kalarepa [32 kcal],
- dynia [32 kcal],
- marchewka [33 kcal].
Najmniej kaloryczne owoce (kcal w 100g produktu)
Do produktów niskokalorycznych zaliczamy również owoce, jednak należy zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie można jeść bez ograniczeń. Niemniej jednak owoce stanowią doskonałe źródło składników mineralnych oraz wypłukują toksyczne substancje i regulują pracę układu pokarmowego, a tym samym korzystanie wpływają na odchudzanie. W diecie odchudzającej najlepiej sięgać po takie, które zawierają dużo wody. Oto niskokaloryczne owoce, które powinny na stałe zagościć w Twojej diecie, np. w formie przekąski.
- arbuz [30 kcal],
- czerwone porzeczki [31 kcal],
- truskawki [32,5 kcal],
- melon [34 kcal],
- brzoskwinie [39 kcal],
- grejpfrut [42 kcal],
- nektarynki [44 kcal],
- żurawina [46 kcal],
- agrest [46 kcal],
- pomarańcze [47 kcal],
- śliwki [47 kcal],
- aronie [47 kcal],
- wiśnie [50 kcal],
- ananas [50 kcal],
- borówki [51 kcal],
- maliny [52 kcal],
- jabłka [52 kcal],
- gruszki [57 kcal],
- kiwi [60 kcal].
Zdrowe rośliny strączkowe zawierające mało kalorii (kcal w 100g produktu)
Rośliny strączkowe stanowią najlepszy zamiennik mięsa, ponieważ są bogate w białko. Jednak to nie jedyna zaleta tych roślin. Są one również doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują poziom cholesterolu we krwi i chronią przed chorobami serca. Najniższą kalorycznością wyróżniają się:
- biała fasola [67 kcal],
- groch [81 kcal],
- bób [88 kcal].
Niskokaloryczne produkty mleczne (kcal w 100g produktu)
Produkty mleczne stanowią doskonałe źródło białka odpowiedzialnego za budowę komórek w organizmie. Produkty te są bogate w witaminę D i wapń, które wpływają na prawidłowy rozwój i poprawne funkcjonowanie układu kostnego. Odpowiednia podaż białka jest niezbędna w diecie odchudzającej, ponieważ zapewnia uczucie sytości. Niskokaloryczne produkty o wysokiej zawartości białka to:
- mleko 1,5% tłuszczu [47 kcal],
- kefir 2% tłuszczu [51 kcal],
- jogurt grecki [59 kcal],
- jogurt naturalny 2% tłuszczu [67 kcal],
- twaróg chudy [100 kcal].
Niskokaloryczne mięso i ryby (kcal w 100g produktu)
Głównym źródłem białka wśród produktów zwierzęcych są mięso i ryby. Dostarczają one zdrowe tłuszcze oraz witaminy A, B, D i E. Nie wyobrażasz sobie diety bez mięsa? Dowiedz się, po które warto sięgać i które dostarczą Ci najwięcej witamin i składników mineralnych!
- pierś z indyka (bez skóry) [84 kcal],
- pierś z kurczaka (bez skóry) [98 kcal],
- królik [156 kcal],
- dorsz [82 kcal],
- sola [87 kcal],
- halibut [91 kcal].
Produkty zbożowe o małej kaloryczności
Z reguły produkty o wysokiej zawartości węglowodanów mają również wysoką kaloryczność – szczególnie jeśli porównamy je z warzywami czy owocami. Produkty na bazie zbóż, które charakteryzują się niską kalorycznością to:
- Kasza manna [88 kcal],
- Chleb pszenno-razowy [97 kcal],
- Chleb żytni razowy [197 kcal],
- Otręby pszenne [260 kcal].
Niskokaloryczne napoje, które możesz spożywać do woli
- woda [0 kcal],
- zielona herbata [0 kcal],
- czarna herbata [0 kcal],
- czarna kawa [o kcal],
- czarna kawa zbożowa [2 kcal],
- sok z ogórków kiszonych [11 kcal],
- sok pomidorowy [17 kcal].
Czy kaloryczność produktów jest najważniejsza?
Kaloryczność produktów to jeden z podstawowych czynników wspomagających odchudzanie, ale to wcale nie oznacza, że spożywanie samych warzyw i owoców zapewni Ci zdrowie i siłę na każdy dzień. Najważniejszy jest balans pomiędzy pełnowartościowymi produktami a aktywnością fizyczną. Dieta niskokaloryczna polega na dostarczeniu kaloryczności, która jest niższa od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego (zapotrzebowanie możesz wyliczyć przy pomocy naszego kalkulatora kalorii), aby zagwarantować deficyt kaloryczny. Jednak nic się nie stanie, jeśli wprowadzisz również do swojego jadłospisu produkty wysokokaloryczne będące źródłem tłuszczu, białka i ważnych minerałów. Kiedy nie wiesz, jak dobierać składniki, aby komponować w pełni odżywcze posiłki i zmieścić się w odpowiedniej dla siebie kaloryczności posiłków, skorzystaj z pomocy naszego dietetyka!
Dieta pudełkowa – zapomnij o liczeniu kalorii
Wiesz już, że Twoja dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, ponieważ to one mają najmniejszą kaloryczność i dostarczają najwięcej witamin. Jeśli nie chcesz samodzielnie wyliczać kalorii każdego dnia, wypróbuj nasze diety i przekonaj się, że bycie na diecie może być przyjemne! O produktach niskokalorycznych wiemy absolutnie wszystko i serwujemy najsmaczniejsze diety pełne witamin, które nie tylko pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także dodają energii i poprawiają samopoczucie!