Uprzejmie informujemy, że posiłki zamówione na święta (24 i 25 grudnia) zostaną dostarczone razem 24 grudnia. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy radosnych Świąt.

Nadmiar wody w organizmie - jak pozbyć się jej dietą?

Nadmiar wody w organizmie – jak pozbyć się jej dietą?

Czas czytania: 5 min

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że woda odgrywa niezmiernie ważną rolę w organizmie człowieka. Jest podstawowym składnikiem komórek i substancją, bez której nie byłoby możliwe życie. Jak się jednak okazuje, zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny zatrzymywania wody i jak w naturalny sposób wspomóc jej usuwanie z organizmu, jesteś we właściwym miejscu. Sprawdź, jakie produkty warto włączyć do codziennej diety, a czego unikać, by usunąć nadmiar wody, usprawnić pracę nerek i poczuć się lepiej we własnym ciele.

Przeczytaj również: Detoks organizmu

Jakie są podstawowe funkcje wody w organizmie człowieka? Ile wody potrzebujemy, aby móc prawidłowo funkcjonować?

Zanim poznasz skuteczne sposoby na to, jak pozbyć się wody z organizmu, zatrzymajmy się na chwilę przy funkcjach, jakie pełni w ludzkim ciele. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury na stałym poziomie – odgrywa więc kluczową rolę w mechanizmie termogenezy.

Woda w organizmie człowieka

Jest też niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych związanych z przemianą węglowodanów, białek, tłuszczów. Ponadto odpowiada za transport i wchłanianie substancji odżywczych, a także za sprawne usuwanie toksyn z organizmu.

Jako ludzie zostaliśmy tak zaprogramowani, że nasze ciało nie ma zdolności do magazynowania wody. Dlatego tak ważne jest regularne picie odpowiedniej ilości wody do organizmu. Wodę tracimy nie tylko w związku z poceniem czy oddychaniem, ale także na skutek aktywności fizycznej, gorączki i wysokiej temperatury powietrza. Zbyt mała ilość wody może doprowadzić do odwodnienia, które objawia się suchą skórą, sennością, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, bólem głowy, suchością w ustach, zmniejszonym wydalaniem moczu.

To, ile wody potrzebujemy, zależy od płci, masy ciała, codziennej aktywności, a także schorzeń, z jakimi się zmagamy. Ważne znaczenie ma także dieta. Osoby, które spożywają duże ilości białka, mają większe zapotrzebowanie na wodę. By nie dopuścić do zatrzymywania wody w organizmie, zaleca się wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie. Najlepiej pić ją jak najczęściej oraz małymi łykami, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Zdecydowanie więcej wody potrzebujemy też w upalne dni i podczas przebywania na słońcu.

Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiaru wody w organizmie? Co może prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie?

Na nadmiar płynów w organizmie może mieć wpływ wiele czynników. Siedzący tryb życia, słabe krążenie krwi, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre z nich. Sprawdź, co może powodować obrzęki i prowadzić magazynowania wody w tkankach w naszym organizmie.

Niewłaściwa dieta

Niewłaściwa dieta

Dość powszechną przyczyną nadmiernej ilości wody w organizmie jest źle zbilansowana dieta. Jeśli zmagasz się z opuchlizną i obrzękami, zwróć uwagę, czy ich powodem nie jest przypadkiem nadmiar soli w diecie. Zbyt duża konsumpcja sodu (w tym słonych przekąsek) zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu homeostazy prawidłowo funkcjonującego organizmu. Do zatrzymywania płynów w organizmie może też prowadzić niedobór potasu – minerału będącego antagonistą sodu.

Nieodpowiednie nawodnienie organizmu

Kolejną przyczyną gromadzenia wody w organizmie powodującego rozdrażnienie, ból głowy i obrzęki, może być niedostateczne nawodnienie. Dostarczanie zbyt małych porcji wody sprawia, że ciało zaczyna ją gromadzić w tkankach podskórnych na tzw. czarną godzinę. Dlatego w celu pozbycia nadmiaru wody bardzo ważne jest dbanie o dostarczanie jej w odpowiednich ilościach każdego dnia.

Cykl hormonalny kobiety

Nadmiar wody mogą powodować także zmiany hormonalne. W drugiej fazie cyklu wiele kobiet doświadcza wzrostu wagi ciała, opuchlizny oraz poczucia obrzmienia. Takiej sytuacji winne są przede wszystkim wahania poziomów stężenia estrogenów i progesteronu. Prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych objawów zwiększa przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Przewlekły stres

Przewlekły stres

Stresujące sytuacje w życiu prowadzą do zachwiania równowagi emocjonalnej, a także do podwyższenia poziomu kortyzolu. Liczne badania wskazują, że hormon ten może przyczyniać się do powstawania obrzęków zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Niektóre choroby

Jeśli zmiana diety, ruch i regularne picie wody nie pomogą w usunięciu wody z tkanek podskórnych, warto skonsultować się z lekarzem. Gdy woda zatrzymuje się w organizmie od dłuższego czasu, a Twoje ciało nie może poradzić sobie z usuwaniem jej nadmiaru, być może należy sprawdzić, czy przyczyną takiego stanu nie jest choroba (niedoczynność tarczycy, cukrzyca, zespół Cushinga).

Jakie są objawy zatrzymania wody w organizmie? Czy nadmierne gromadzenie wody w tkankach podskórnych jest niebezpieczne?

U wielu osób głównym objawem przesadnej ilości wody w organizmie jest szybki przyrost masy ciała o 2-3 kg. Jej nadmiar może powodować też wiele innych symptomów takich jak ból głowy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zmęczenie, spadek koncentracji, rozdrażnienie, wahania nastrojów.

Zatrzymanie wody w organizmie

W skrajnych przypadkach może dojść do drgawek, a nawet do zaburzeń świadomości prowadzących do śpiączki. Szczególnie niebezpieczne jest przewlekłe zatrzymanie wody w ustroju. Taki stan znacznie obciąża układ krążeniowy oraz moczowy, a co tym idzie, może prowadzić do niewydolności serca lub nerek.

Nadmiar wody w organizmie – Jak pozbyć się nadmiaru wody za pomocą diety?

By przyspieszyć eliminację wody z naczyń krwionośnych i tkanek, do diety warto włączyć przede wszystkim świeże warzywa i owoce. Szczególnie pomocne w rozwiązaniu tego problemu mogą być banany oraz produkty strączkowe. Dzięki temu, że zawierają w składzie potas, neutralizują szkodliwe działanie sodu. Ponadto w jadłospisie mogą pojawić się pomarańcze, grejpfruty, czereśnie, truskawki, arbuz, pomidory i ogórki. Owoce i warzywa przyspieszają eliminowanie wody także dzięki temu, że wykazują działanie moczopędne.

W przypadku gromadzącej się w organizmie wody warto też zrezygnować ze spożycia słonych przekąsek oraz żywności wysokoprzetworzonej. Jeśli trudno Ci ograniczyć sól, możesz spróbować zastąpić ją naturalnymi przyprawami takimi jak np. bazylia, oregano, kolendra, gorczyca, lubczyk. Poza tym, że urozmaicą smak dań, wzbogacą też jadłospis w niezbędne makro i mikroelementy.

Oregano na nadmiar wody w organizmie

Czy istnieją skuteczne tabletki na nadmiar wody? Co najlepiej zastosować, by pozbyć się jej nadmiernej ilości z organizmu?

W przypadku problemów z wahaniem wagi i opuchniętych kostek można też rozważyć włączenie do diety odpowiednich suplementów diety. Pod tym względem najlepiej sprawdzą się naturalne preparaty na bazie takich ziół jak pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny. Ich stosowanie warto jednak wcześniej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Należy też pamiętać, że mogą one jedynie wspomóc proces eliminacji wody – nie zastąpią racjonalnego odżywiania oraz regularnego ruchu.

W jaki jeszcze sposób można zapobiegać objawom nadmiaru wody w organizmie? Co robić, by przyspieszyć usuwanie wody z organizmu?

Przyczyny i objawy kumulowania się wody w ustroju mogą być bardzo różne. Poza prawidłowym żywieniem dobre efekty w eliminacji jej nadmiaru może przynieść wysiłek fizyczny. Najlepiej ruszać się przynajmniej przez 30 minut dziennie. Od czasu do czasu możesz sobie również zafundować masaż limfatyczny. Taki zabieg świetnie pobudza krążenie krwi i limfy, zmniejsza obrzęki, a dodatkowo redukuje cellulit wodny, który jest spowodowany przez zastój wody w komórkach podskórnych.

Wysiłek fizyczny

Szukasz sposobów na pozbycie się nadmiaru wody? Zbilansowana dieta i dbanie o prawidłowe nawodnienie pomogą Ci raz na zawsze uporać się z obrzękami

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zatrzymywanie wody w ustroju. Dieta uboga w owoce i warzywa, brak ruchu, przyjmowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu – wszystko to może przyczynić się do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. By zapobiegać obrzękom i złemu samopoczuciu, straty wody należy uzupełniać na bieżąco. Pamiętaj też, że o wiele lepiej jest pić ją małymi łykami niż wypić całą butelkę wody na raz. Dzięki dobrym nawykom sprawisz, że rotacja wody w Twoim ciele będzie większa, a Ty będziesz czuć się znacznie lepiej.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: