Jak jeść zdrowo

Czas czytania: 4 min

Zdrowe odżywianie to styl życia, a nie tylko dieta. Chodzi tutaj przede wszystkim o podejmowanie świadomych decyzji dotyczących tego, co jemy, ile się poruszamy i naszego zdrowia psychicznego. Dowiedz się jak zacząć się zdrowo odżywiać!

Jak zacząć zdrowo jeść

Wbrew pozorom zdrowe odżywianie jest proste, pod warunkiem, że uda nam się wypracować pewne nawyki. Choć wymaga to czasu, wysiłku i wiedzy, to dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety i wprowadzeniu kilku prostych zasad do swojej codzienności w łatwy sposób sprawimy, że zdrowy sposób odżywiania będzie przychodzić nam z łatwością.

Na sukces zdrowej diety wpływa wiele czynników, a do najważniejszych z nich należą motywacja, silna wola i racjonalne podejście do tematu zdrowego odżywiania. Aby się szybko nie zniechęcić, zasady prawidłowego odżywiania najlepiej jest zacząć wprowadzać krok po kroku. Dobrym początkiem będzie ograniczenie żywności wysoko przetworzonej oraz zadbanie o to, aby w posiłkach nigdy nie zabrakło Twoich ulubionych warzyw. Dodatkowo unikaj słodkich napojów na rzecz wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia i na co dzień unikałeś ruchu, to zacznij od codziennych długich spacerów.

przyjmowane pokarmy bez dodatku cukru

Dieta – najczęściej popełniane błędy

Diety z Internetu

Chcąc zacząć zdrowo się odżywiać, bardzo często sięgamy po uniwersalne diety, które znajdziemy w czeluściach Internetu. Choć z reguły ich zasady są dla każdego proste i zrozumiałe, to należy mieć na uwadze, że zdrowe odżywianie ma sens wtedy, kiedy jest w pełni dopasowane do naszych potrzeb, naszego zdrowia i trybu życia. W związku z tym przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety warto skontaktować się z dietetykiem i wykonać podstawowe badania, które pomogą ustalić odpowiedni dla nas plan żywienia.

Produkt typu light

Zaczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, bardzo często dajemy się złapać w pułapki koncernów przemysłowych, które oferują szereg podstawowych produktów spożywczych, ale w wersji light. Niestety bardzo często produkty, z których usunięto tłuszcz, wcale nie stają się bardziej wartościowe i zdrowsze. Bardzo często produkty typu light są dużo bardziej przetworzone, gdyż producenci muszą czymś zastąpić tłuszcz, a najczęściej robią to zagęstnikami lub dodatkową porcją cukru. Warto więc zachować ostrożność.

Jedzenie po 18:00 jest zabronione

Ile razy już spotkałeś się z tym, że po 18:00 nie powinno się już nic jeść? Zaskoczymy Cię – kanapka z szynką, pomidorem, papryką i ogórkiem będzie miała tyle samo kalorii przed godziną 18:00, jak i po niej. Spożywanie kolacji powinno być dostosowane do naszego trybu dnia – najważniejsze jest, aby była ona lekkostrawna i zjedzona nie później niż 2-3 godziny przed snem. Pozwoli nam to uniknąć wieczornego podjadania przed snem.

Zdrowe jedzenie nie ma smaku

Tkwisz w przekonaniu, że zdrowa dieta to sama sałata i jałowe posiłki? To MIT! Zdrowe jedzenie jest bardzo smaczne, pod warunkiem, że odpowiednio połączymy składniki, użyjemy właściwych przypraw oraz dostosujemy technikę przyrządzenia posiłku.

Owoce tuczą

Owoce, choć są bardziej kaloryczne i zawierają więcej cukru niż warzywa, to nadal się bardzo ważnym elementem zdrowej diety, dlatego nie wolno ich wyeliminować z codziennego jadłospisu.

Jak zdrowo jeść i schudnąć – najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

W pierwszej kolejności weź pod uwagę to, że zawsze to dieta powinna być dopasowana do Ciebie, a nie Ty do diety. O czym należy pamiętać, żeby pozbyć się złych nawyków żywieniowych, a na co dzień czuć się lekko i dobrze z samym sobą?

  1. Zdrowa dieta to menu polegające na spożywaniu wartościowych produktów bliskich naturze – z krótkim składem i z wiadomego pochodzenia.
  2. Zrezygnuj bezwartościowego jedzenia, czyli wysoko przetworzonej żywności, gdyż dostarcza ona wyłącznie składniki, które negatywnie wpływają na kondycję naszego organizmu. Im wyższy stopień przetworzenia żywności, tym mniej wartości odżywczych w posiłku.
  3. Sięgaj po produkty jak najmniej przetworzone oraz z niską zawartością soli.
  4. Zadbaj o warzywa i owoce w diecie. Warzywa dostarczają nam cenne składniki mineralne i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego zaleca się, aby stanowiły 2/3 każdego posiłku. Są one niskokaloryczne i zapewniają uczucie sytości. Najlepiej jest sięgać po sezonowe owoce i warzywa.
  5. Dopilnuj, aby w Twojej diecie znalazło się miejsce na rośliny strączkowe. Nasiona roślin strączkowych są najlepszym źródłem białka roślinnego.
  6. Postaw na produkty pełnoziarniste, które są bogate w błonnik oraz są doskonałym źródłem witamin z gruby B. Dzięki nim zapewnisz sobie uczucie sytości po posiłku i unikniesz skosów cukru we krwi.
  7. Sięgaj po pełnowartościowe białko – jego najlepszym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego oraz nasiona roślin strączkowych.
  8. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu – każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 1.5 litra wody mineralnej. Oprócz wody możesz spożywać także napoje bez dodatku cukru.
  9. Unikaj spożycia cukru i słodyczy na rzecz ich zdrowszych zamienników. Nadmierne spożycie cukru powoduje choroby układu krążenia, prowadzi do otyłości, nadciśnienia, a także insulinooporności. Doskonałymi zamiennikami słodkości są świeże i suszone owoce oraz ksylitol, erytrytol oraz stewia.
  10. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, które doskonale zastąpią tłuszcze roślinne. Zdrowe jedzenie wcale nie oznacza rezygnacji z tłuszczów w diecie. Sięgaj po oleje roślinne, które dostarczają szereg ważnych składników mineralnych.
  11. Zachowaj rozsądek – to, że pozwolisz sobie na kawałek pizzy, słone przekąski czy batona, wcale nie oznacza, że musisz później robić sobie wyrzuty i stosować głodówkę przez cały następny dzień.
  12. W zdrowej diecie podstawą jest różnorodność posiłków. Wybieraj produkty z różnych grup – warzywa i owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, produkty będące źródłem białka. Im więcej różnorodnych produktów, tym lepiej.
  13. Zaplanuj regularne spożywanie posiłków – pomoże Ci to usprawnić funkcjonowanie układu trawiennego oraz uniknąć napadów głodu. Regularność posiłków sprzyja dostarczaniu odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, ułatwia utrzymanie odpowiedniej masy ciała, poprawia samopoczucie i koncentrację.
  14. Wybieraj gotowanie, duszenie i pieczenie, zamiast smażenia.
  15. Nie dosalaj potraw, ponieważ jej nadmiar ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nadmierne spożycie soli zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową oraz zwiększa ryzyko pojawienia się wielu schorzeń. Najlepszy rozwiązaniem jest zastąpienie soli przyprawami ziołowymi bez chemicznych dodatków.
  16. W zasadach zdrowego żywienia nie może zabraknąć aktywności fizycznej. Codzienna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz poprawia naszą kondycję oraz samopoczucie.
  17. Nie zamieniaj głównych posiłków na kilkanaście przekąsek dziennie. Sprzyja to podjadaniu i wybieraniu bezwartościowego jedzenia, w którym nie znajdziemy żadnych potrzebnych składników mineralnych.

Zdrowe jedzenie – co warto jeść

Aby się zdrowo odżywiać, podstawowe źródło energii powinny stanowić:

  • warzywa i owoce,
  • chude mięso
  • pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, makarony, kasze),
  • dobrej jakości chude przetwory mleczne,
  • chude i tłuste ryby morskie,
  • owoce morza,
  • jaja,
  • rośliny strączkowe
  • orzechy, nasiona i pestki,
  • oleje roślinne.

Dieta pudełkowa Masterdieta

Nie wierzysz w swoje kulinarne umiejętności? Nie wiesz do końca, które produkty wybierać, aby smak potraw był taki, jak powinien? Dostarczaj organizmowi energii z Masterdietą, która zapewnia zdrowe posiłki pełne składników odżywczych. Dzięki nam przekonasz się, że przestrzeganie zasad zdrowego żywienia jest prostsze, niż Ci się wydaje!

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: