Ile posiłków dziennie jeść?

Czas czytania: 4 min

Chyba każdy spotkał się z zasadą, że pięć posiłków jest optymalną ilością posiłków spożywanych w ciągu dnia. Większość dietetyków jest zgodna, z tym że odpowiednie jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie średnio co 3-4 godziny. Pozwala to na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii, a zarazem eliminuje uczucie głodu, którego nikt przecież nie lubi. Pomimo tego wszystkiego, pojawia się coraz więcej opinii i teorii, że im mniej posiłków dziennie spożywamy, tym lepiej? Kto ma rację?

Ile posiłków dziennie należy spożywać?

5 posiłków dziennie dla niektórych może być sporym wyzwaniem. W ciągu dnia mamy wiele zajęć i obowiązków, co za tym idzie, mamy mało czasu na spożywanie posiłków. Zazwyczaj spożywamy 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolację) i przekąszamy coś pomiędzy nimi ze względu na brak czasu.

Przekąski spożywane w ciągu dnia warto zamienić na małe posiłki – drugie śniadanie i podwieczorek. W ten sposób unikniemy podjadania, będziemy syci na dłuższy czas. Możemy wyrobić sobie nawyk spożywania pięciu posiłków dziennie, co będzie dużym osiągnięciem. Regularne spożywanie posiłków jest ważną rzeczą podczas dnia, dzięki temu nie chodzimy głodni, mamy więcej energii, lepsze samopoczucie, unikamy nagłych napadów głodu, kiedy najchętniej zjedlibyśmy wszystko, co wpadłoby nam w ręce.

Ilość posiłków ma znaczenie, na czym zdrowe odżywianie polega

Godziny posiłków w ciągu dnia?

Śniadanie – powinniśmy je spożyć do 2 godzin od wstania z łóżka. Jeden pełnowartościowy posiłek.Fakty są takie, że śniadanie nie bez powodu nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To właśnie śniadanie jest naszym motorem napędowym na pierwsze kilka godzin codziennych wyzwań. Koniec końców godziny spożywania posiłku zależą od tego, o której godzinie wstajesz z łóżka, nawet jeżeli zdarzy Ci się pospać trochę dłużej niż normalnie, nie rezygnuj ze śniadania.

II śniadanie – 3-4 godziny po pierwszym śniadaniu posiłku. Tutaj jest posiłek, który większość z nas pomija -to, że jest mniejszy, nie znaczy, że jest mniej ważny. Zazwyczaj nasz organizm po 3 godzinach od śniadania odczuwa lekki głód i w tym przypadku warto zjeść nawet niewielki zdrowy posiłek, aby chwilowo oszukać organizm i być w stanie dalej koncentrować się na ważnych rzeczach, które wykonujemy w ciągu dnia.

Obiad – 3-4 godziny po poprzednim posiłku. Główny posiłek w trakcie dnia i prawdopodobnie największy objętościowo. Nasuwa się jedno pytanie, czy obiad składający się z dwóch części (najczęściej zupy i dania głównego) jest liczone jako jeden posiłek, czy może dwa główne posiłki? To już zależy od tego, w jakich porcjach spożywamy posiłki. Zazwyczaj liczony jest jako jeden posiłek.

Podwieczorek – 3-4 godziny po poprzednim posiłku. Ten posiłek również często pomijamy w ciągu dnia, większość osób dalej jest nasycona po obiedzie. Ważnym elementem w tym wszystkim jest to, że zdrowa dieta ma służyć tylko i wyłącznie Twojemu lepszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Kolacja – 3-4 godziny po poprzednim posiłku, 2-3 godziny przed pójściem spać. Jedząc kolację, powinniśmy pamiętać, aby nie była ona lekka i niezbyt duża objętościowo, ponieważ nasz organizm pod wieczór musi mieć czas na przygotowanie do snu.

ile posiłków dziennie ile jeść posiłków dziennie

Dla kogo 5 posiłków dziennie?

Tak na dobrą sprawę, każdy powinien jeść posiłki w regularnych odstępach czasu, jednak w ferworze codziennych obowiązków różnie z tym bywa. Choć nie zawsze mamy czas na gotowanie ich i zjedzenie, to są grupy ludzi, którzy szczególnie powinni zwrócić uwagę na ilość zjadanych posiłków w ciągu dnia, ponieważ wpłynie to pozytywnie na ich zdrowie i budowanie zdrowych nawyków.

Dzieci i młodzież – jak każdy dobrze wie, że młode organizmy rozwijają się i potrzebują odpowiednich ilości energii oraz składników odżywczych. Jedzenie 5 posiłków dziennie pomoże im w tym, będą się zdrowo i odpowiednio rozwijały, a przy tym mogą sobie wyrobić nawyk zjadania 5 posiłków dziennie, co pozytywnie wpłynie na ich życie w przyszłości.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią – w trakcie ciąży, kobiety mają zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży zjadały 5 posiłków dziennie, dostarczając odpowiednią ilość składników odżywczych i składników mineralnych o odpowiednich porach dnia, aby zapewnić odpowiedni rozwój płodu i zapewnić utrzymanie pokarmu w okresie karmienia piersią.

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania – ta grupa ludzi w szczególności powinna posiąść nawyki zdrowego odżywiania. Spożywanie 5 posiłków dziennie pomoże im wyjść z choroby, jak również poprawić ich stan zdrowia. Niestosowanie się do tych zasad i unikanie ich może spowodować powrót do starych, złych nawyków żywienia, co dobije się na zdrowiu i psychice osób ze stwierdzonymi zaburzeniami odżywiania.

Osoby chorujące na cukrzycę – takie osoby powinny przede wszystkim stosować się do odpowiedniej diety cukrzycowej. Osoby z cukrzycą powinny spożywać 5 posiłków dziennie, aby zapewnić sobie odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Jeżeli między posiłkami będą występowały zbyt długie przerwy, może spowodować to wystąpienie hipoglikemii, zawrotów głowy, a nawet utraty przytomności. Dlatego tak ważne jest ilość posiłków spożytych w ciągu doby.

Ile posiłków dziennie powinno się jeść, żeby schudnąć?

Ile posiłków dziennie przy odchudzaniu? W tej sprawie liczba posiłków będzie bardzo pomocna. Utrzymanie spożywania 5 posiłków w ciągu dnia może pomóc nam w niepodjadaniu, a nie od dziś wiadomo, że podjadanie między posiłkami jest największym wrogiem odchudzania. Kiedy chcemy schudnąć, będąc na diecie redukcyjnej, najważniejszym czynnikiem jest utrzymanie odpowiedniego deficytu kalorycznego (należy obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i odjąć od niego odpowiednią ilość kalorii).

Spożywając posiłki nieregularnie, możemy być skłonni do podjadania między nimi, dlatego np. drugie śniadanie ma kluczowe znaczenie. To właśnie dzięki niemu między śniadaniem i obiadem nie będziemy sięgać po różnego rodzaju przekąski oraz zapewnimy sobie uczucie sytości na dłuższy czas. Spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasowych pomoże nam wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.

Wprowadzenie aktywności fizycznej będzie również dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Na początku możemy zacząć od zwykłych spacerów, nie musimy od razu przebiec maratonu. Zdrowe odżywianie i dostarczanie niezbędnych substancji odżywczych jest bardzo ważne przy tego typu dietach redukcyjnych.

Zasady zdrowej diety

Zasady zdrowej diety obejmują różne aspekty żywieniowe, które mogą przyczynić się do ogólnego dobrego stanu zdrowia.

  • Staraj się spożywać różnorodne pokarmy z różnych grup, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko (np. mięso, ryby, rośliny strączkowe) oraz zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, awokado, orzechy). Unikaj nadmiernego spożycia jednego rodzaju składnika odżywczego kosztem innych. Wybieraj świeże, sezonowe produkty spożywcze zamiast przetworzonych, gotowych dań. Świeże produkty są bogatsze w składniki odżywcze.
  • Unikaj spożywania zbyt dużych ilości tłuszczów nasyconych i trans, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Ogranicz również spożycie cukrów dodanych, które mogą prowadzić do nadwagi, otyłości i problemów z zębami.
  • Uważaj na ilość spożywanego jedzenia. Staraj się jeść umiarkowane porcje, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii.
  • Staraj się spożywać regularne posiłki w ciągu dnia. Nie pomijaj żadnego posiłku, zwłaszcza śniadania, które dostarcza energii na początku dnia.
  • Pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość wody każdego dnia, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: