Dieta przy nadciśnieniu

Czas czytania: 5 min

Według najnowszych danych statystycznych co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Jest to najprostsza, a zarazem najkrótsza droga do zawału serca i udaru mózgu. Niestety większość osób, szczególnie w średnim wieku, bagatelizuje swój stan zdrowia albo nawet nie jest świadoma tego, że ma zbyt wysokie ciśnienie krwi. Przy leczeniu nadciśnienia tętniczego ogromne znaczenie ma to, co jemy i jaki prowadzimy tryb życia. Jak zatem powinna wyglądać dieta osób z nadciśnieniem tętniczym? Co w diecie obniża ciśnienie, a czego należy unikać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego przyczyny

Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120/80 mm Hg (ciśnienie skurczowe 120 mm Hg i rozkurczowe 80 mm Hg). Z kolei o nadciśnieniu mówimy w momencie, gdy średnia wartość z 2-3 pomiarów wykonanych w różnym okresie czasowym jest równa bądź wyższa niż 140/90 mm Hg.

Jeśli często odczuwasz łomotanie serca, cierpisz na zaburzenia snu albo na co dzień jesteś zmęczony i nerwowy, może to świadczyć o nadciśnieniu tętniczym.

nadciśnienie dieta dash

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego przyczyny

Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120/80 mm Hg (ciśnienie skurczowe 120 mm Hg i rozkurczowe 80 mm Hg). Z kolei o nadciśnieniu mówimy w momencie, gdy średnia wartość z 2-3 pomiarów wykonanych w różnym okresie czasowym jest równa bądź wyższa niż 140/90 mm Hg.

Jeśli często odczuwasz łomotanie serca, cierpisz na zaburzenia snu albo na co dzień jesteś zmęczony i nerwowy, może to świadczyć o nadciśnieniu tętniczym.

Przyczyny nadciśnienia

Najczęstszymi przyczynami wysokiego ciśnienia są:

  • nieodpowiednia dieta,
  • otyłość i nadwaga,
  • brak aktywności fizycznej
  • palenie papierosów.

Nadmierne spożywanie soli przyczynia się do zatrzymywania wody w naszym organizmie, co z kolei przekłada się na wzrost ciśnienia skurczowego. Zgodnie z zaleceniami WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 6g (tyle wynosi mała płaska łyżeczka soli). Statystyczny Polak każdego dnia spożywa aż 15g! Niestety wyeliminowanie soli z przyrządzanych na co dzień domowych posiłków nie wystarczy, żeby zmniejszyć jej podaż do dopuszczalnej dawki. Producenci nagminnie dodają do żywności sód w różnej postaci – od serów i wędliny po pieczywo, przekąski czy gotowe sosy. Bardzo często dzienną normę spożycia sodu pokrywamy samym śniadaniem, np. jedząc bułkę z szynką i serem. A gdzie reszta posiłków?

Nie tylko nadmiar soli w organizmie przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi. Szacuje się, że 80% przypadków nadciśnienia tętniczego ma związek z nadmierną masą ciała. Otyłość (nie wspominając już o nadwadze) aż 4-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Pamiętaj, ruch to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna, choćby niewielka, pozytywnie wpłynie na utratę masy ciała oraz może obniżyć nasze ciśnienie nawet do 9 mmHg.

Przy nadciśnieniu ważne jest również, aby całkowicie wyeliminować palenie.

Dieta na nadciśnienie – dlaczego jest tak ważna?

Nie ulega wątpliwości, że to, co spożywamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie bez powodu mówi się przecież, że “jesteśmy tym, co jemy”. Właściwa dieta skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego. Zadbaj o swoje zdrowie i postaw na odpowiednie nawyki żywieniowe. O czym przede wszystkim należy pamiętać? Dieta w przypadku nadciśnienia powinna być lekka, niskokaloryczna i odpowiednio zbilansowana.

gotowane warzywa, olej rzepakowy niskoerukowy i sterole roślinne

Czego nie wolno jeść

W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego powinniśmy usunąć z codziennego menu wszystkie produkty, które bezpośrednio przyczyniają się do jego wzrostu. W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować ze spożywania przetworzonej żywności i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z tłustych mięs i wędlin oraz tłuszczu ogółem. Z diety powinniśmy także wyeliminować tłuste ryby morskie, tłuste produkty mleczne czy produkty zbożowe, np. białe pieczywo. Zaleca się także ograniczenie spożycia alkoholu oraz słonych przekąsek.

Jaka dieta na obniżenie ciśnienia krwi

Jeśli należysz do osób z nadciśnieniem, Twoja dieta powinna być bogata przede wszystkim w warzywa i owoce (w tym soki owocowe), rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, a przede wszystkim w produkty niskotłuszczowe. Przy leczeniu nadciśnienia doskonale sprawdzają się także produkty bogate w witaminę C – najwięcej znajdziemy jej w owocach dzikiej róży, czerwonej porzeczce, truskawkach oraz w papryce i natce pietruszki. Podczas przygotowywania posiłków sól należy zastąpić zdrowymi przyprawami, z kolei tłuszcze zwierzęce – tłuszczami roślinnymi, czyli olejami i oliwami. Pozytywny wpływ na nasze ciśnienie będzie również mieć picie 1,5-2,5 litrów wody oraz picie ziołowych herbat.

Co jeszcze wywiera korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego? Przygotowując potrawy, zrezygnujmy z tradycyjnego smażenia w głębokim tłuszczu na rzecz gotowania, duszenia czy też pieczenia.

Wymierne korzyści można również zaobserwować stosując dietę dash, która polega na ograniczeniu podaży sodu, a tym samym pozytywnie wpływa na układ krążenia. Coraz więcej osób jest także zainteresowanych dietą śródziemnomorską. Zarówno jedna, jak i druga dieta wesprze regulację ciśnienia i skutecznie pomoże obniżyć masę ciała.

Rola potasu przy nadciśnieniu tętniczym

Dieta bogata w warzywa i owoce zapewni nam utrzymanie właściwego poziomu potasu w naszym organizmie, czego efektem będzie obniżenie ciśnienia. Badania pokazują, że potas ma właściwości obniżające ciśnienie skurczowe o około 5 mmHg, a rozkurczowe o blisko 4 mmHg. Co więcej, przyśpiesza on wydalanie soli i wody z organizmu, a to z kolei korzystnie wpływa na proces utraty wagi.

Postaw na zmianę stylu życia

To, że cierpisz na nadciśnienie, wcale nie oznacza, że całkowicie musisz zrezygnować z produktów, które bardzo lubisz. Tak naprawdę wystarczy, że będziesz spożywać je w umiarkowanych ilościach. Nic złego się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zjesz golonkę, tłustą szynkę czy orzeszki solone. Nic złego też się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas pozwolisz sobie na spotkanie ze znajomymi przy kieliszku wina lub wódki. Jednak pamiętaj – we wszystkim należy zachować umiar.

Przede wszystkim pamiętaj, żeby zawsze 3/4 Twojego talerza stanowił bukiet warzyw i owoców. Jeśli do tej pory nie uprawiałeś żadnego sportu, postaraj się stopniowo zwiększać swoją aktywność. Nikt nie mówi tutaj o sportach wyczynowych, ponieważ one również nie są wskazane przy nadciśnieniu tętniczym. Wystarczy nawet krótki spacer kilka razy w tygodniu, wybranie schodów zamiast windy czy też zaparkowanie samochodu nieco dalej niż pod samymi drzwiami miejsca, w którym pracujesz. Osobom cierpiącym na nadciśnienie zaleca się nieforsujące bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz taki rodzaj aktywności, który będzie sprawiał Ci przyjemność, wtedy dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w Twoich postanowieniach.

Jeśli przerasta Cię codzienne przygotowywanie posiłków według określonych wytycznych, mamy na to sposób. Dieta dash jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym i nie mają czasu lub chęci na gotowanie posiłków. Zmień nawyki żywieniowe i przejdź na dietę dash. Jeszcze dziś możesz zamówić ją na Masterdieta.pl. Dzięki naszej wersji diety dash przekonasz się, że bycie na diecie może być przyjemne!

Co się stanie, jeśli zaniedbamy nadciśnienie

Zbyt wysoki wskaźnik masy ciała i bagatelizowanie wysokiego ciśnienia tętniczego mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Nieleczone nadciśnienie nie tylko obciąża układ krwionośny i zakłóca pracę serca, ale często także powoduje zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca i nerek, retinopatię nadciśnieniową (choroba oczu prowadząca do uszkodzenia wzroku) czy powstawanie tętniaków.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: