Dieta na trądzik

Czas czytania: 5 min

Zmagasz się z trądzikiem? Szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych? Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się, które produkty wspomogą pielęgnację Twojej cery i będą Twoim sprzymierzeńcem w walce o gładką cerę. Pożegnaj skórę trądzikową raz na zawsze!

dieta na trądzik

Trądzik – czym jest

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to choroba skóry, która wbrew pozorom, może dotknąć ludzi w każdym wieku. Wywołana jest ona najczęściej zakażeniem mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Charakteryzuje się pojawieniem się krostek, zaskórników najczęściej na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. Trądzik może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak hormony, genetyka czy styl życia (np. stres, niedobór ważnych składników mineralnych). Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą obejmować stan zapalny, zaczerwienienie, obrzęk i blizny.

Do najczęściej występujących rodzajów trądziku zaliczamy:

  • trądzik młodzieńczy,
  • trądzik różowaty,
  • trądzik hormonalny.

Trądzik młodzieńczy to częsta przypadłość nastolatków w okresie dojrzewania, która spowodowana jest przez nadmierne wydzielanie sebum. Trądzik różowaty najczęściej dotyka kobiety po 40 roku życia i objawia się w postaci silnych zaczerwienień na twarzy. Trądzik spowodowany przez hormony jest związany z funkcjonowaniem układu hormonalnego, a także ze zmianami poziomu hormonów spowodowanymi naturalne procesy starzenia.

Trądzik nie tylko przyczynia się do nieestetycznego wyglądu stanu cery, ale może mieć także poważny wpływ na samopoczucie i pewność siebie. Leki, pielęgnacja skóry, a przede wszystkim odpowiednia dieta mogą pomóc zmniejszyć skutki trądziku, takie jak grudki, krosty i zaskórniki, które powodują przebarwienia i powstawanie blizn potrądzikowych.

dieta na trądzik rośliny strączkowe

Trądzik – objawy

Trądzik ma szeroki zakres objawów, co utrudnia diagnozę i leczenie. Może on przybierać różne formy – zarówno zapalne (takie jak grudki, krosty i torbiele), jak i niezapalne (otwarte i zamknięte zaskórniki).

Trądzik – przyczyny

Co powoduje trądzik? Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zmian trądzikowych zaliczamy między innymi wytwarzanie zbyt dużej ilości sebum, nadmierne rogowacenie naskórka czy też występujące na naszej skórze bakterie beztlenowe, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego. Trądzik może być również spowodowany hormonami, genetyką, bakteriami i stresem, a także niektórymi lekami i kosmetykami. Wprowadzanie zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta, regularne ćwiczenia i unikanie drażniących chemikaliów, może pomóc w zmniejszeniu wyprysków.

 leczenie trądziku przy pomocy składników mineralnych

Dieta na trądzik – na czym polega

Nie musimy chyba powtarzać, jak dla prawidłowej pracy całego organizmu ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnych składników odżywczych. Właściwe odżywianie to klucz do zarządzania i poprawienia stanu skóry. Dieta przyjazna trądzikowi to po prostu dieta, która jest bogata w produkty przeciwtrądzikowe, takie jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona roślin strączkowych i pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty o niskim indeksie glikemicznym. Te pokarmy są pełne niezbędnych witamin i składników mineralnych, które mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych i zmniejszaniu wyprysków. Dostarczają również przeciwutleniaczy, które mogą pomóc chronić skórę przed szkodliwym wpływem środowiska i korzystnie wpływają na kondycję cery. Stosowanie diety na trądzik może być świetnym sposobem na przejęcie kontroli nad zdrowiem skóry i zmniejszenie wyprysków.

Dieta na trądzik – co jeść

Zmagasz się z trądzikiem? Sprawdź te 7 produktów spożywczych, które mogą pomóc w zmniejszeniu wyprysków. Dowiedz się, jak możesz włączyć je do swojej codziennej diety, aby uzyskać najlepsze rezultaty. W przypadku diety trądzikowej doskonale sprawdzą się produkty o niskim indeksie glikemicznym, produkty niskoprzetworzone, pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo razowe, brązowy ryż i makaron, mąki pełnoziarniste, grube kasze, płatki owsiane), świeże warzywa i owoce, suche nasiona roślin strączkowych, kwasy omega-3, ryby morskie, owoce morza, chude mięso, jaja. Jakie jeszcze powinna obejmować produkty dieta, która będzie wpływać na zdrowy stan skóry?

  1. Zielona herbata

Zielona herbata jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga usuwać bakterie powodujące trądzik lub nawet zapobiegać ich powstawaniu. Zielona herbata jest również bogata w przeciwutleniacze zwane katechinami, które chronią skórę, neutralizując wolne rodniki, powodujące starzenie, uszkodzenia słoneczne i inne choroby skóry. Polifenole przyczyniają się również do normalizacji produkcji sebum i poziomu nawilżenia skóry, co z kolei pomaga zapobiegać nawrotom trądziku, utrzymując zdrowy i promienny wygląd skóry.

  1. Kurkumina

Kurkumina to żółty barwnik znajdujący się w kurkumie. Ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które są skuteczne w leczeniu trądziku. Kurkumina ma prozdrowotny wpływ na stan skóry i wspomaga gojenie się zmian skórnych spowodowanych przez trądzik.

  1. Ekstrakt z olejku z drzewa herbacianego

Ekstrakt z olejku z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych, które pomagają kontrolować trądzik poprzez zabijanie bakterii, które przyczyniają się do rozwoju zmian trądzikowych.

  1. Miód

Miód jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, który może pomóc w uregulowaniu produkcji sebum, a nawet łoju, który czasami jest związany z trądzikiem. Miód jest również środkiem utrzymującym wilgoć, co oznacza, że może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i wysokiej rotacji komórek, aby przeciwdziałać oznakom starzenia.

pełnoziarniste produkty zbożowe na zmiany trądzikowe

Na zdrowy stan cery wpływ mają następujące składniki mineralne:

  • witaminy z grupy B (np. wątróbka, szpinak, nasiona słonecznika) – produkty bogate w witaminy z grupy B wspomagają regenerację skóry. Witamina B3 reguluje produkcję sebum i ma działanie antybakteryjne, a witamina B6 wspomaga kobiety podczas zmian spowodowanych przez miesiączkę lub menopauzę. Jej niedobór może powodować nasilenie się stanów zapalnych.
  • witamina C – spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C zdecydowanie powinno być częścią diety zwalczającej trądzik. Witamina C pomaga zachować młody i świeży wygląd skóry oraz przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo pomaga rozjaśnić wszelkie przebarwienia i wspomaga produkcję kolagenu. Najwięcej witaminy C znajdziemy w takich produktach jak: natka pietruszki, papryka, kalafior, brokuły, brukselka, czarna porzeczka, kiwi, truskawki, cytrusy.
  • witamina A – jedzenie pokarmów bogatych w witaminę A jest świetne w walce z trądzikiem. Ta witamina pomaga wygładzić skórę, uelastycznić ją i zmniejszyć nadmierną produkcję sebum. Warto więc włączyć to do swojej diety, jeśli chcesz walczyć z trądzikiem. Nie tylko przyspiesza odnowę komórkową, ale także wspomaga naturalne złuszczanie naskórka. Ponadto wspomaga procesy gojenia się ran i blizn po trądziku. Szukając w produktach retinolu, jedz tłuste ryby morskie, podroby i jajka. Jeśli szukasz beta-karotenu, zaopatrz się w warzywa, takie jak marchew, dynia, słodkie ziemniaki itp. oraz owoce, takie jak morele i brzoskwinie.
  • Witamina E i kwasy tłuszczowe Omega-3 – Ze względu na silne działanie przeciwutleniające doskonale neutralizuje wolne rodniki i korzystanie wpływa na eliminację trądziku. Witamina E jest również świetna dla Twojej skóry, ponieważ zapobiega rogowaceniu i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra pozostaje gładka i nawilżona. Aby zapewnić swojemu organizmowi potrzebną witaminę E, spróbuj dodać do swojej diety pestki dyni, orzechy laskowe, migdały i nasiona słonecznika – to produkty, który z całą pewnością wspomogą Cię w walce z trądzikiem. Witamina E (także A, D i K) jest rozpuszczalna w tłuszczach, co sprawia, że olej jest doskonałym źródłem jej pozyskiwania. W szczególności olej słonecznikowy i oliwa z oliwek to doskonały wybór, jeśli chodzi o dzienne spożycie witaminy E. Aby zapewnić sobie maksymalne korzyści, warto dodać do swojego jadłospisu także kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają wchłanianie witaminy E. Znajdują się one w olejach roślinnych i tłustych rybach morskich. Bardzo dobrym ich źródłem są również rośliny strączkowe.

Dieta na trądzik – jakich produktów unikać

Niektóre pokarmy i zawarte w nich związki mogą nasilać zmiany trądzikowe. Aby poradzić sobie z wypryskami, ważne jest ograniczenie w diecie produktów bogatych w węglowodany i nabiał produktów o wysokim indeksie glikemicznym i ostrych przypraw. Jakich produktów unikać podczas komponowania codziennego jadłospisu, stosując dietę na trądzik?

  • produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
  • produkty wysoko przetworzone (np. fast foody)
  • słodkie i słone przekąski, słodycze,
  • produkty zbożowe z oczyszczonej mąki (np. białe pieczywo)
  • napoje gazowane, przetworzone soki i nektary,
  • ostre przyprawy,
  • alkohol.

Czasami zdarza się również tak, że zmiany skórne zaostrzone są z powodu spożycia dużej ilości soli, jodu czy czekolady. Każdy organizm reaguje inaczej i najlepiej ciągle kontrolować swój stan skóry. Zaleca się również, aby leczenie trądziku odbywało się pod okiem specjalisty. 

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: