Catering dla seniora

Czas czytania: 4 min

Sposób, w jaki się odżywiamy. przekłada się na kondycję naszego zdrowia. O ile młody organizm pracuje na pełnych obrotach, to w przypadku osób starszych jego wydolność stopniowo spada. Wraz z wiekiem wzrasta również zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i składniki mineralne. Nie bez znaczenia jest więc to, z czego składa się dieta dla seniorów. Aby nie dopuścić do pogorszenia samopoczucia i licznych uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego – taka dieta powinna być zbilansowana w taki sposób, aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe oraz powinna uwzględniać zmiany w metabolizmie, które zachodzą u osób starszych. Czym szczególnie powinna charakteryzować się dieta dla seniora? Jak zapewnić odpowiednią dietę swoim najbliższym? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu!

Zdrowa dieta dla seniora – jaka powinna być

Różnorodne i odpowiednio zbilansowane posiłki to podstawa

Posiłki dedykowane seniorom przede wszystkim powinny dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pracę mózgu. Oznacza to, że dania powinny być różnorodne, pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowanie. Aby usprawnić spowalniające proces trawienne, dieta powinna obfitować w produkty o wysokiej zawartości błonnika. W jaki sposób go dostarczyć? Uwzględniając w jadłospisie chude mięso, chude ryby, dużą porcję warzyw i owoców oraz jak najmniej przetworzone produkty zbożowe. Ze względu na to, że seniorzy mają ograniczoną aktywności w ciągu dnia, kaloryczność diety powinna wynosić około 1500-1800 kcal oraz składać się z produktów, które są lekkostrawne.

zamów dietę pełną zdrowia do domu

Lekko i bez smażenia

Ze względu na zwolnienie procesów metabolicznych oraz zmiany zachodzące w układzie trawiennym posiłki dla osób starszych powinny być lekkostrawne. Należy więc unikać tłustych i ostrych dań oraz wysoko przetworzonych produktów. Z diety osoby starszej powinno wykluczyć się także dania bazujące na kapuście, grzybach czy roślinach strączkowych, ponieważ powodują one nadmierne obciążenie układu trawiennego. Czy wystarczy jedynie wykluczyć z diety wyżej wymienione produkty? Niestety nie. Ogromne znaczenie ma również to, w jaki sposób przygotowywane są posiłki. W tym celu najlepiej zrezygnować ze smażenia (szczególnie na głębokim tłuszczu), które można zastąpić gotowaniem, duszeniem lub pieczeniem. Podobnie osoby starsze powinny zrezygnować z ostrych przyprawy i soli na rzecz aromatycznych ziół.

Regularność posiłków usprawni funkcje trawienne organizmu

Regularność posiłków zalecana jest w przypadku każdego rodzaju diety. Ogromne znaczenie ma również w przypadku diety osób starszych. Pozwala usprawnić spowalniający metabolizm oraz zachować dobrą kondycję całego organizmu. Energia, którą zapewnia nam pożywienie, powinna być już dostarczana od samego rana, tym bardziej, że osoby starsze mają tendencję do wczesnego wstawania – w związku z tym lekkie i pełnowartościowe śniadanie to podstawa. Najlepiej zjeść je maksymalnie do około godziny po przebudzeniu. Ważne jest również to, aby kolejne posiłki były spożywanie w regularnych odstępach czasowych, a ostatni posiłek nie był zjedzony zbyt późno.

Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Chyba nie musimy przypominać, że odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego odżywiania? W pewnym wieku dużo łatwiej jest o odwodnienie, szczególnie jeśli spożywamy leki (niektóre z nich skutkują łatwiejszą utratą wody z organizmu). Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz oczyszczenia go ze szkodliwych substancji. Dodatkowo ułatwia wchłanianie ważnych składników mineralnych oraz usprawnia proces trawienia.

Dlaczego warto zamówić catering dietetyczny dla seniora?

Osoby starsze wraz z wiekiem podupadają na siłach – to niestety naturalna kolej rzeczy. Z czasem również przygotowywanie posiłków może okazać się dla nich problematyczne. Co więcej, podstawowy sposób odżywiania większości seniorów bazuje na posiłkach tradycyjnej polskiej kuchni, która z reguły jest ciężka i tłusta. W przypadku osób starszych zmiana nawyków żywieniowych, które praktykowali przez całe życie, wcale nie jest taka prosta. W trosce o ich zdrowie warto zamówić dla nich catering dietetyczny z dostawą pod same drzwi, który zapewni im zestaw pysznych, zdrowych i pełnowartościowych posiłków każdego dnia. Twoi bliscy z pewnością docenią, kiedy zamiast tracić siły na zakupach i gotowaniu, będą mogli odebrać swoją dietę sprzed drzwi swojego domu. Catering dietetyczny z dostawą do domu zapewni im najwyższej jakości wygodę, na którą zasługują. To właśnie z myślą o nich powstała nasza dieta Senior Master, która w zależności od wybranego wariantu, składa się z 3 lub 5 posiłków przygotowanych w myśl zasad prawidłowego odżywiania. W naszych pudełkach każdego dnia znajdą się smaczne, lekkostrawne i zdrowe jedzenie, które zadba o zdrowie Twoich najbliższych! Niech odpoczną od codziennego gotowania.

dzień domu pozwala

Zrób prezent swoim bliskim – zamów dietę z dostawą do domu

Zamów catering dietetyczny z dostawą do domu dla swoich bliskich i pozwól im odpocząć! Dzięki diecie pudełkowej masz gwarancję tego, że Twoi dziadkowie czy też rodzice każdego dnia otrzymują zestaw odpowiednio zbilansowanych posiłków pełnych składników mineralnych, które są niezbędne do zachowania zdrowia. Przygotowując nasze menu na każdy dzień, bardzo skrupulatnie uwzględniamy fakt, że starsi mają odmienne potrzeby żywieniowe niż przeciętna osoba dorosła. Dlatego dzięki Master Senior masz pewność, że dostarczane zestawy są odpowiednio zbilansowane i dostosowane zarówno do potrzeb osób starszych, jak i ich trybu życia.

Zaskocz swoich bliskich i zamów dla nich zestaw pysznych posiłków z dostawą pod same drzwi! Masterdieta to zdrowie zamknięte w pudełkach!

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: