Uprzejmie informujemy, iż w związku z trudnymi warunkami drogowymi mogą wystąpić opóźnienia w realizacji dostaw.

Adaptogeny na odchudzanie - czy warto je stosować?

Adaptogeny na odchudzanie – czy warto je stosować?

Czas czytania: 5 min

Jeśli doskwiera Ci stres, zmęczenie, a także brak sił, warto wiedzieć, że istnieją naturalne sposoby na zwiększenie energii. Można dzięki nim zmniejszyć uczucie zmęczenia, a także złagodzić odczuwanie stresu. Odpowiedzią są adaptogeny! Które adaptogeny w diecie warto stosować?

Czym są adaptogeny?

Czym są adaptogeny? 

Adaptogeny to inaczej rośliny zielarskie, które swoim działaniem pomagają zwiększyć poziom energii, a także zminimalizować poziom stresu oraz radzić sobie ze stresem. Rośliny te pomagają organizmowi zaadaptować się do zmieniających się warunków środowiskowych. Oznacza to pomoc w przystosowaniu się ciała do sytuacji stresowych oraz w przezwyciężeniu przewlekłego zmęczenia i wyczerpania.

Przeczytaj także: Jak zminimalizować stres poprzez odpowiednią dietę?

Adaptogeny w diecie na zdrowszy organizm – w jakich produktach je znajdziemy i dlaczego warto je stosować?

Adaptogeny znajdziemy w wielu produktach. Należą do nich między innymi:

Różeniec górski ( rhodiola rosea) – dlaczego warto stosować adaptogeny ?

Różeniec górski to zioło, które warto stosować ze względu na obecność wielu ważnych dla zdrowia składników. Należą do nich m.in. radiolina i rozaryna. Roślina ta jest w stanie łagodzić napięcia psychiczne oraz uczucie zmęczenia psychicznego. Takie właściwości zostały również potwierdzone w literaturze. Przykładem jest praca pt. „Rhodiola rosea for physical and mental fatigue: a systematic review”, w której wykazano, że zioło łagodzi objawy zmęczenia psychicznego oraz zwiększa wydolność fizyczną. Ponadto różeniec górski wykazuje działanie wspomagające uczenie się.

Chcesz zadbać o pamięć i koncentrację? Przeczytaj, po jakie produkty warto sięgać! 

Ekstrakt z różeńca górskiego - jak przygotować? 

Ekstrakt z różeńca górskiego – jak przygotować?

Wśród adaptogenów możemy wyróżnić różeniec górski. Można go przygotować na bazie naparu. Wystarczy zalać łyżkę rozdrobnionego korzenia jedną szklanką wrzącej wody. Następnie należy naparzać całość przez piętnaście minut. Po tym czasie trzeba przecedzić napar, podzielić go na dwie porcje i spożyć w ciągu dnia.

Innym rozwiązaniem jest ekstrakt w formie kapsułek. Jednak stosowanie preparatów warto ograniczać do okresów intensywnego stresu lub zmęczenia.

Żeń-szeń koreański – naturalne adaptogeny

Pomocnym wsparciem przy stresie jest także żeń-szeń koreański

Żeń-szeń koreański – dlaczego warto sięgać? (działanie adaptogenów)

Badania naukowe dowodzą, że żeń-szeń koreański zmniejsza zmęczenie oraz poprawia funkcje poznawcze. Może także spowalniać ich spadek, który następuje naturalnie wraz z wiekiem. Oprócz tego, żeń-szeń koreański redukuje ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie oraz poprawia zdrowie wątroby u osób ze stłuszczeniem wątroby.

Żeń-szeń – jak przygotować odwar?

Do przygotowania odwaru z żeń-szenia należy 2 łyżki rozdrobnionego korzenia zalać szklanką wrzątku. Następnie trzeba gotować przez 15 minut. Po tym czasie odwar można odcedzić albo spożyć go wraz z osadem. Ważne jest, aby spożywać jedną szklankę od razu do dwóch razy dziennie, najlepiej w pierwszej połowie dnia.

Ashwagandha - żeń-szeń indyjski

Ashwagandha – żeń-szeń indyjski

Ashwagandha to adaptogen, który inaczej jest nazywany żeń-szeniem indyjskim.

Ashwagandha – dlaczego warto stosować?

Ashwagandha to roślina, która szczególnie okaże się pomocna dla osób zmagających się z wysokim poziomem kortyzolu i przewlekłym stresem. W przypadku tej rośliny mówi się o jej dobroczynnym działaniu w zarządzaniu stresem. Jej stosowanie pomaga złagodzić napięcie psychiczne i lepiej radzić sobie ze stresem.

Ashwagandha  – ekstrakt

Aby przyrządzić odwar z ashwagandhy, wystarczy zalać dwie łyżki korzenia jedną szklanką wody, a następnie całość doprowadzić do wrzenia i gotować przez pięć minut pod przykryciem. Taki odwar można stosować w ilości od jednej do dwóch szklanek dziennie.

Roślinę tę można także spożywać w formie sproszkowanej, dodając ją do jogurtu lub soku owocowego.

Rośliny ziołowe (Bakopa) – czy warto je stosować?

Bakopa to roślina pochodząca z Azji, szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Do jej korzyści należy to, że poprawia uwagę i szybkość przetwarzania informacji. Ponadto wzmacnia funkcje poznawcze, w tym pamięć, u osób starszych.

Bakopa – ekstrakty roślinne w diecie

Aby przygotować napar, wystarczy zalać 2 łyżeczki ziela jedną szklanką wrzącej wody. Następnie całość należy zaparzać przez 10 minut pod przykryciem i spożywać około 2-3 razy dziennie.

Rozmaryn - jak działają adaptogeny?

Rozmaryn – jak działają adaptogeny?

Rozmaryn wykazuje działanie antydepresyjne. Wspomaga także uczenie się oraz pamięć.

Ekstrakt (ang. extract) z rozmarynu – jak przygotować?

Aby przygotować ekstrakt z rozmarynu, wystarczy zalać jedną łyżkę liści jedną szklanką wrzącej wody. Następnie należy całość naparzać przez około 15 minut.

Chmiel zwyczajny

Preparaty na bazie chmielu należą do skutecznych sposobów na uspokojenie w stanach dużego zmęczenia i wyczerpania. Łagodzą problemy z zasypianiem. Szyszki chmielu są pomocne także w przypadku zaburzeń trawiennych. Pomagają ponadto złagodzić objawy, takie jak ból brzucha, wzdęcia czy odbijanie.

Napar z szyszek chmielu

Aby przygotować napar z szyszek chmielu, wystarczy zalać dwie łyżki surowca jedną szklanką wrzącej wody. Następnie należy naparzać pod przykryciem przez 30 minut. Po tym czasie napar trzeba przecedzić. Przeważnie tak przygotowany płyn wypija się dwa razy dziennie po 200 ml.

Melisa

Melisa wykazuje działanie uspokajające. Badanie naukowe z 2021 roku wykazuje, że stosowanie melisy łagodzi lęki i zmniejsza objawy depresyjne. Zapobiega również spadkowi funkcji poznawczych. Ma także potwierdzone działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi.

Jak przygotować napar z melisy?

Aby przygotować napar z melisy, wystarczy zalać 1,5 łyżki liści jedną szklanką wrzącej wody. Następnie należy całość naparzać pod przykryciem przez około 20 minut.

Guarana

Guarana

Guarana to kolejna z roślin, która sprawdzi się, kiedy dopada nas zmęczenie. Ta tropikalna roślina to zamiennik kawy, ponieważ zawiera większe ilości kofeiny. Guarana wykazuje działanie psychostymulujące. Zmniejsza subiektywne odczucie zmęczenia po wykonaniu aktywności fizycznej. Poprawia również funkcje poznawcze.

Stosowanie guarany na większą energię i koncentrację

Guaranę powinno się stosować w formie sproszkowanej, nie więcej niż jedna płaska łyżeczka dziennie. W przypadku osób, które dopiero zaczynają ją stosować, zaleca się na początek około 1/4 łyżeczki. Sproszkowaną guaranę można dodawać do wody, soku, koktajlu lub jogurtu. Z uwagi na zawartość kofeiny, nie powinno się jej stosować późnym popołudniem oraz wieczorem.

Yerba mate

Yerba mate to napar z wysuszonych gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Yerba mate, podobnie jak guarana, zawiera kofeinę. Yerba mate działa stymulująco, podnosząc wydolność fizyczną oraz psychiczną. Poprawia również samopoczucie.

Adaptogeny

Adaptogeny na odchudzanie

Adaptogeny w procesie utraty wagi mogą okazać się pomocne, gdyż redukują stres, a stres przeważnie nie jest korzystnym czynnikiem w procesie odchudzania.

Adaptogeny na odchudzanie

Przewlekły stres może sprzyjać przybieraniu na wadze poprzez wzmożone uczucie głodu i częstsze sięganie po niezdrowe przekąski. Jak natomiast wiadomo, nadmiar kalorii prowadzi do przybierania na wadze.

Swoje korzystne działanie w tym aspekcie może mieć ashwagandha. Przeprowadzone z jej udziałem badania wykazały, że u badanych zmniejszył się apetyt, w konsekwencji czego osoby te schudły.

Suplementacja adaptogentów

Adaptogeny to naturalne substancje pochodzenia roślinnego. Do ich głównych zalet należy to, że redukują stres.

Suplementy diety i spożywanie adaptogentów na odchudzanie – czy warto?

Adaptogeny mogą wspomóc proces odchudzania. Jednak należy pamiętać o tym, że na zgubienie zbędnych kilogramów wpływa deficyt kaloryczny. Ważne jest także mieć na uwadze to, że adaptogeny mogą maskować pewne problemy. Jeśli od dawna nie śpimy prawidłowo, stresujemy się i zaczynamy przyjmować zioła roślinne, to może się okazać, że poczujemy się lepiej. Jednak podstawą jest zadbanie o sen oraz zastosowanie technik radzenia sobie ze stresem. Adaptogeny mogą być świetnym wsparciem, ale przede wszystkim wtedy, gdy sami staramy się zmieniać własne nawyki na lepsze.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: