Uprzejmie informujemy, iż w związku z trudnymi warunkami drogowymi mogą wystąpić opóźnienia w realizacji dostaw.

Wpływ diety na cerę i zdrową skórę

Wpływ diety na cerę i zdrową skórę

Czas czytania: 5 min

Każdego dnia dbasz o swoje ciało, stosujesz kosmetyki i korzystasz z różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na tym jednak nie powinna kończyć się Twoja dbałość o urodę. Jeśli chcesz spowolnić proces starzenia się skóry i mieć piękną cerę jak najdłużej, musisz zwrócić uwagę na prawidłowo zbilansowaną dietę. Co jeść, aby poprawić stan jędrności i nawilżenia skóry? Jaki jest wpływ diety na cerę i zdrową skórę? Jakie produkty włączyć do jadłospisu, by zwiększyć ilość kolagenu i ochronić cerę przed wolnymi rodnikami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Wpływ diety na skórę – co sprzyja, a co szkodzi urodzie?

Wpływ diety na skórę – co sprzyja, a co szkodzi urodzie?

Racjonalne odżywianie zgodnie z zasadami piramidy żywienia nie tylko zapewnia organizmowi odpowiednią ilość składników, ale też pomaga utrzymać atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Do produktów, które lubi Twoja skóra, należą warzywa i owoce, które zawierają sporą ilość witamin, minerałów oraz antyoksydantów chroniących komórki przed niekorzystnym działaniem stresu oksydacyjnego. Na Twoim talerzu powinny znajdować się też ryby morskie, oleje roślinne oraz orzechy i nasiona takie jak migdały, pestki dyni, słonecznika.

Ogromny wpływ na kondycję skóry ma także regularne uzupełnianie płynów. Dietetycy rekomendują głównie picie niegazowanej wody mineralnej oraz soków owocowo-warzywnych.

Niekorzystnie na stan naskórka wpływają natomiast niedobory niektórych witamin i minerałów. By cieszyć się jędrną i ładną skórę, należy też ograniczyć spożycie żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy oraz dań typu fast food. Poza konserwantami i polepszaczami smaku w tego typu produktach znajdują się spore ilości tłuszczów trans, które mogą powodować zwiększenie stresu oksydacyjnego i nasilać trądzik.

Co jeść, by mieć piękną i zdrową skórę? Jakie witaminy i składniki mineralne powinny znaleźć się w jadłospisie?

Co jeść, by mieć piękną i zdrową skórę?

Najważniejszym składnikiem budulcowym naskórka jest białko, które odpowiada za odbudowę uszkodzonych komórek i sprzyja regeneracji skóry. Jego niedobór może wpłynąć na zahamowanie procesów związanych z odnową tkanek. Najlepsze źródła białka to chude mięsa, tłuste ryby, owoce morza i nasiona roślin strączkowych. W diecie nie może też zabraknąć witamin i minerałów. Przekonaj się, które z nich są szczególnie ważne.

Witamina E

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem. Zwalcza wolne rodniki pochodzące z zanieczyszczonego środowiska czy z dymu papierosowego. Poza tym reguluje wydzielanie łoju, poprawia jędrność skóry i chroni naskórek przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Naturalny tokoferol jest obecny przede wszystkim w orzechach, olejach roślinnych tłoczonych na zimno, migdałach, kiełkach oraz w pestkach dyni i słonecznika.

Witamina C

Witamina C

Kolejnym składnikiem, który warto jeść na ładną skórę, jest witamina C. Kwas askorbinowy nie tylko pomaga zwalczać rodniki, ale także pomaga w przyswajaniu żelaza, które poprawia barierę hydrolipidową naskórka. Dobrym źródłem tej witaminy są: papryka, czarna porzeczka, jarmuż, owoce dzikiej róży, natka pietruszka, cytrusy.

Witaminy z grupy B

Do utrzymania sprężystej skóry niezbędna jest przede wszystkim witamina B7 określana jako biotyna. Związek ten wykazuje silne działanie przeciwłojotokowe, wspomaga naturalne procesy regeneracyjne w obrębie naskórka, a także zwiększa jego zdolność do zatrzymywania wody. Z tego względu do diety warto włączyć kaszę gryczaną, wątrobę, pomidory, szpinak oraz żółtka jaj.

Witamina D

Witamina D

Istotny wpływ na naszą cerę ma także witamina D. Cholekalcyferol stanowi częsty składnik suplementów diety przyjmowanych w okresie zimowym, gdyż w tym okresie skórna synteza tego związku nie jest możliwa. W pożywieniu składnik ten można znaleźć m.in. w rybach morskich, jajach, wątrobie oraz w mleku.

Cynk

Cynk bierze udział w syntezie kolagenu i pozytywnie wpływa na stan skóry poprzez przeciwdziałanie procesom starzenia. Pierwiastek ten znajduje się niemal we wszystkich komórkach ciała, a jego niewystarczająca ilość w diecie może spowodować trudniejsze gojenie się ran oraz inne dolegliwości dermatologiczne. W pożywieniu cynk jest obecny głównie w grzybach, owocach morza, wątrobie cielęcej oraz warzywach strączkowych.

Żelazo

Żelazo

Dieta dla skóry powinna też uwzględniać odpowiednią porcję żelaza. Minerał ten nie tylko wspomaga produkcję czerwonych krwinek w organizmie, ale też poprawia ukrwienie naskórka oraz chroni go przed zmianami w strukturze. W pożywieniu żelazo występuje przede wszystkim w produktach mięsnych (chude mięso wieprzowe, wołowe) oraz warzywach takich jak szpinak, buraki, brokuły oraz jarmuż.

Siarka

Ten pierwiastek śladowy jest odpowiedzialny za hamowanie procesów związanych ze starzeniem się skóry, a także prawidłowym przebiegiem procesów regeneracyjnych. Siarka bardzo często znajduje się w kosmetykach polecany do zwalczania zmian trądzikowych. W pożywieniu jest obecna w mięsie, rybach, jajach, kapuście, kalafiorze oraz w czosnku.

Krzem

Krzem w herbacie

Jeszcze jednym minerałem, którego nie może zabraknąć w diecie na skórę, jest krzem. Pierwiastek ten uczestniczy w syntezie kolagenu, dzięki czemu poprawia elastyczność i sprężystość naskórka. Najlepsze źródła tego składnika to: herbata ze skrzypu i pokrzywy, czosnek, szczypiorek, biała cebula, otręby ryżowe, płatki owsiane.

Co jeszcze powinna zawierać dieta na ładną cerę?

Witaminy i minerały nie stanowią jedynych składników, które powinny znaleźć się w codziennej diecie wspomagającej utrzymanie sprężystej skóry. Sprzymierzeńcami promiennej i gładkiej skóry są także wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty. Jeśli chodzi o kwasy Omega, są one szczególnie ważne w przypadku suchego i łuszczącego się naskórka. Związki te regularnie dostarczane do organizmu z pożywieniem pozwalają na poprawę takich parametrów jak nawilżenie, gęstość i sprężystość. Z kolei przeciwutleniacze powodują, że cera dłużej zachowuje naturalny blask i promienny wygląd. Najlepszym ich źródłem są porzeczki, acerola, maliny, truskawki, borówki, jarmuż.

Czego unikać, aby mieć ładną cerę? Jaka żywność ma negatywny wpływ na wygląd skóry?

Czego unikać, aby mieć ładną cerę?

Niekorzystny wpływ na stan naskórka mają m.in. słodycze. Dieta bogata w cukier może powodować różne problemy dermatologiczne takie jak np. pojawienie się trądziku. Jeśli chcesz poprawić kondycję cery, musisz też ograniczyć spożycie soli oraz szkodliwych tłuszczów, które sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie oraz skutkują osłabieniem procesów regeneracyjnych naskórka. W miarę możliwości zrezygnuj też ze spożywania kawy i herbaty w nadmiernej ilości. Zawarte w nich składniki mogą powodować, że skóra stanie się zmęczona, poszarzała i pozbawiona naturalnego blasku.

O czym jeszcze pamiętać, by zachować zdrową i promienną skórę?

Dla utrzymania prawidłowej kondycji naskórka bardzo ważne znaczenie ma także picie odpowiedniej ilości płynów dziennie. Woda stanowi 75% masy ciała, a już jej kilkuprocentowy niedobór może mieć niekorzystny wpływ na stan skóry. Pierwszymi oznakami odwodnienia zazwyczaj są: uczucie ściągnięcia, pieczenie, pogłębienie widoczności zmarszczek.

Picie wody

Woda odgrywa kluczową rolę w przebiegu podstawowych procesów komórkowych i wpływa na właściwości naskórka. Zapotrzebowanie na płyny jest różne dla każdej osoby. Zależy m.in. od takich czynników jak wiek, wzrost, masa ciała, poziom aktywności fizycznej, temperatura otoczenie oraz promieniowanie UV.

Chcesz cieszyć się piękną i gładką cerą? Postaw na odpowiednio zbilansowaną dietę!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak istotny jest wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet. Niedobory składników w diecie mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek, przebarwień, a nawet trądziku. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć przede wszystkim produktów bogatych w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Ważnym zaleceniem dietetycznym jest też wypijanie minimum 2 litrów płynów dziennie. Stosując się do powyższych wskazówek, z całą pewnością szybko zauważysz poprawę wyglądu Twojej cery.

Zamów już dzisiaj dietę dostosowaną do Ciebie!

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: