Popularne diety w 2024 roku – co będzie na topie?

Popularne diety w 2024 roku – co będzie na topie?

Czas czytania: 4 min

Jakie popularne diety będą cieszyć się zainteresowaniem w 2024 roku? Czy dieta śródziemnomorska znowu powtórzy swój sukces? Zapraszamy na przegląd dietetycznych trendów. Przekonaj się, które diety są polecane przez specjalistów.

Jakie są najlepsze diety 2024 roku?

Jeżeli szukasz dietetycznych inspiracji na rok 2024, pomocny okaże się ranking U.S. News & World Report. Rokrocznie zespół kilkudziesięciu specjalistów, m.in. z zakresu żywienia i psychodietetyki, ocenia różne modele odżywiania. Na tej podstawie powstaje ranking, którego wyniki są publikowane na łamach amerykańskiego magazynu.

W tym roku porównano aż 30 popularnych diet. Co przesądziło o ostatecznej kolejności? Specjaliści analizują diety w 11 kategoriach. Liczy się m.in. aspekt ogólny, ale też stopień trudności wdrożenia nowych nawyków czy wpływ diety na stan serca, kości i stawów. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość przygotowania posiłków oraz tempo utraty masy ciała. Kompleksowe kryteria pozwalają na ustalenie rankingu najlepszych diet. W tym roku na samym szycie listy znalazła się dieta śródziemnomorska, która dzierży miano zwycięzcy już 7 rok z rzędu. Tuż za nią na podium uplasowała się dieta DASH oraz dieta MIND. Poniżej przedstawiamy pierwszą 10 najlepszych diet wedle opinii zespołu U.S. News & World Report.

Jakie są najlepsze diety 2024 roku?

Ranking najlepszych diet ogółem na rok 2024:

  1. dieta śródziemnomorska (85,1%),
  2. dieta DASH (75,4%),
  3. dieta MIND (60,7%),
  4. dieta Mayo Clinic (55,3%),
  5. dieta fleksitariańska (53,6%),
  6. dieta Weight Watchers (46,1%),
  7. dieta wolumetryczna (41,4%),
  8. dieta przeciwzapalna dr. Weila (41,1%),
  9. dieta TLC (39,9%),
  10.  dieta wegańska (17,9%).

Warto pamiętać, że jest to ranking ogólny. Jeżeli borykasz się z problemami zdrowotnymi, znajdziesz także rankingi dedykowane specjalnie dla cukrzyków albo osób otyłych.

Najlepsza dieta 2024 roku. W czym tkwi sukces diety śródziemnomorskiej?

Tytuł najlepszej diety świata po raz kolejny przypadł diecie śródziemnomorskiej. Z czego wynika jej niezwykła popularność? Wieloletnie badania udowadniają, że osoby mieszkające w obszarze basenu Morza Śródziemnego mogą poszczycić się imponującą długością życia, na co wpływać ma właśnie dieta śródziemnomorska.

Specjaliści uważają, że wieloletnie stosowanie diety śródziemnomorskiej ma niebagatelny wpływ na polepszenie zdrowia. Jeżeli dieta kojarzy Ci się z rygorystycznymi zasadami przestrzeganymi w małym wycinku czasu, wówczas lidera rankingu można lepiej nazwać sposobem żywienia albo sposobem życia. Dieta śródziemnomorska nie polega na surowych zakazach. Jest raczej zbiorem zdrowych nawyków, które z powodzeniem mogą być stosowane na co dzień. Podstawę stanowi nieprzetworzona żywność, całe zboża, warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze m.in. ryby, oliwa i orzechy.

W czym tkwi sukces diety śródziemnomorskiej?

Spore zróżnicowanie diety śródziemnomorskiej sprawia, że jest to dobry wybór zarówno dla osób pracujących umysłowo, jak i fizycznie. Kaloryczność posiłków może być dostosowywana do określonego trybu życia. Dieta śródziemnomorska jest łatwa do przestrzegania i może być wprowadzana stopniowo. Daje znakomite długofalowe efekty. Nie jest to typ diety, który pozwoli Ci błyskawicznie schudnąć, ale za to zagwarantuje stopniową i trwałą utratę wagi.

Dobrą wiadomością jest też fakt, że wcale nie musisz rezygnować z ulubionych produktów. Choć dieta śródziemnomorska w znacznej mierze opiera się na warzywach, owocach, zbożach i chudym mięsie, to dopuszcza też spożycie serów czy czerwonego mięsa. Dieta śródziemnomorska jest bogata m.in. w błonnik oraz liczne antyoksydanty. Pierwszy pozwala na długo zachować uczucie sytości, natomiast drugie przeciwdziałają namnażaniu wolnych rodników, a przy tym wykazują działanie bakteriobójcze. Czy wobec tych wszystkich zalet dieta śródziemnomorska ma jakieś wady? Dla niektórych osób minusem może być jej duża dowolność oraz intuicyjność.

Popularne diety na rok 2024 – dieta DASH i dieta MIND

Choć to diecie śródziemnomorskiej przypadł laur zwycięstwa, warto sprawdzić, jakie jeszcze propozycje znalazły się na podium. Miejsce drugie przyznano diecie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), która bywa określana mianem podrasowanej diety śródziemnomorskiej. Dieta DASH została skomponowana przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego.

Głównym zadaniem planu żywieniowego jest zapobieganie i redukowanie wysokiego ciśnienia krwi. Jednym z najważniejszych założeń diety DASH jest ograniczenie spożycia sodu, który jemy m.in. pod postacią soli kuchennej. Zamiast tego nacisk kładziony jest na dostarczanie organizmowi większej ilości potasu. Najważniejsze produkty pozostają podobne, jak w diecie śródziemnomorskiej. DASH uznawana jest za najskuteczniejszą dietę obniżającą ciśnienie tętnicze. Na ogół uważa się ją za smaczną, a jedynym haczykiem może być czasochłonność sporządzania posiłków. Należy unikać półproduktów o wysokiej zawartości soli czy cukru i w zamian za to przestawić się na samodzielne przygotowywanie zdrowszych alternatyw.

Dieta DASH

Podium zamyka dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), będąca modyfikacją dwóch poprzednich modeli żywienia. Ponownie podstawę stanowią warzywa, zdrowe tłuszcze i białe mięso. Tym razem produkty są wybierane ze szczególnym nastawieniem na zapobieganie lub spowalnianie rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Dieta MIND dopuszcza spożywanie czerwonego wina, z kolei wyklucza z jadłospisu czerwone mięso czy ser żółty. Spośród wszystkich omówionych dzisiaj diet ma najściślej wyznaczone reguły, co dla jednych będzie wadą, z kolei dla drugich zaletą. Wśród tegorocznych wyborów specjalistów znajdziesz wiele ciekawych propozycji. Warto jednak pamiętać, że każda dieta powinna być dostosowana do Twojego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb organizmu.

Sprawdź również:

Zamawiaj w
Masterdiecie!

Zamów pyszną dietę pudełkową, a liczenie kalorii i przygotowywanie posiłków pozostaw nam

Może Cię zainteresować: