Dieta 3500 kcal

Dieta 3500 kcal opiera się na bilansowaniu posiłków w taki sposób, aby zapewnić sobie spożycie około 3500 kalorii dziennie. Jest to dieta, która nie tylko zapewnia odpowiednią ilość kalorii, ale także kładzie nacisk na zdrowe składniki odżywcze i aktywność fizyczną, które pomogą Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

dieta 3500 kcal - Masterdieta

Dieta 3500 kcal - dla kogo?

Dieta 3500 kcal będzie odpowiednia dla osób o wyższym zapotrzebowaniu energetycznym, które chcą utrzymać swoją masę ciała lub chcą jeść bez większych ograniczeń, ale nadal pozostać w deficycie kalorycznym. Kto powinien skorzystać z diety 3500 kcal?

 • sportowcy,
 • osoby bardzo aktywne,
 • pracownicy fizyczni,
 • osoby, które chcą przybrać na wadze lub zbudować masę mięśniową,
 • osoby, które mają szybką przemianę materii.

Dieta 3500 kcal - zasady

DEFICYT KALORYCZNY
Skuteczne odchudzanie głównie opiera się na zapewnieniu organizmowi deficytu kalorycznego, co oznacza, że musisz spożywać mniej kalorii, niż Twój organizm potrzebuje do zachowania aktualnej wagi. Choć dieta 3500 kcal jest dość kaloryczna, nie przeszkadza to w osiągnięciu deficytu kalorycznego. Wystarczy, że zwiększysz aktywność w ciągu dniu i będziesz kontrolować to, co jesz.

ZDROWE I ŚWIEŻE PRODUKTY
Wybieraj produkty bogate w wartości odżywcze, takie jak sezonowe warzywa i owoce, produkty z pełnego ziarna, chude białko i zdrowe tłuszcze roślinne. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, która jest bardzo kaloryczne i jednocześnie uboga w składniki odżywcze. Mowa tutaj o fast-foodach, słodyczach, daniach typu instant.

KONTROLOWANIE SPOŻYWANYCH KALORII
Pilnuj tego, ile kalorii dostarczasz swojemu organizmowi i kontroluj wielkość porcji, aby mieć pewność, że pozostajesz w zakresie deficytu kalorycznego, który pozwoli Ci na skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Regularne ćwiczenia są kluczowym elementem w procesie odchudzania, szczególnie w przypadku diet o średniej lub wysokiej kaloryczności. Połączenie diety 3500 kcal z regularnymi ćwiczeniami pomoże Ci zwiększyć deficyt kaloryczny i przyspieszy odchudzanie lub pozwoli cieszyć się ulubionymi posiłkami bez konieczności zmniejszania kalorii w diecie.

Dieta 3500 kcal - co jeść?

 • Chude źródła białka – jaja, chude mięso (pierś z kurczaka, pierś z indyka, cielęcina), ryby (dorsz, sandacz), nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, soja, białka roślinne, białkowe shake’i i batoniki.
 • Węglowodany pełnoziarniste – pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i makaron, różnego rodzaju kasze, sezonowe warzywa i owoce.
 • Tłuszcze roślinne – oleje roślinne (olej lniany, oliwa z oliwek), awokado, masło orzechowe, tłuste ryby (łosoś, halibut, tuńczyk), orzechy i nasiona.
 • Woda – pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i wybieraj wodę jako główny napój.

Dieta 3500 kcal - czego unikać

Stosując dietę 3500 kcal, warto unikać niezdrowych i wysokokalorycznych produktów, które dostarczają dużo “pustych” kalorii ze względu na to, że są ubogie w składniki odżywcze. Oto kilka grup produktów, których warto unikać na diecie 3500 kcal:

 • wysokoprzetworzona żywność,
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
 • słodzone napoje,
 • słone i słodkie przekąski,
 • fast-foody,
 • dania smażone na głębokim tłuszczu.
dieta 3500 kcal - Masterdieta

Dieta 3500 kcal - efekty

To, jaka będzie efektywność diety 3500 kcal zależy od indywidualnych cech organizmu, stopnia aktywności fizycznej, wieku, płci czy kondycji wyjściowej. Ważny jest też cel, jaki chcesz osiągnąć, stosując dietę 3500 kcal.

Dieta 3500 kcal może dostarczyć odpowiednią ilość energii do wykonywania intensywnych treningów i poprawić wydolność organizmu. W związku z tym osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia i zaangażowane w różnego rodzaju aktywności, mogą zapewnić sobie wzrost masy mięśniowej, jeśli dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości białka i kalorii.

W przypadku osób, które mają niższe zapotrzebowanie energetyczne niż 3500 kcal, dieta 3500 kcal będzie skutkować przybieraniem na wadze.

Redukcja na diecie 3500 kcal

Dieta 3500 kcal to średnio kaloryczna dieta, która może przyczyniać się do przybierania masy ciała, jeśli nie jest odpowiednio zbilansowana lub kiedy poziom aktywności fizycznej jest zbyt niski. Aby zdrowo i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów na diecie 3500 kcal, podstawą jest deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje organizm. Na pewno pomoże w tym zwiększenie aktywności fizycznej oraz kontrolowanie spożywanych porcji.

Zwiększenie masy ciała na diecie 3500 kcal

Zwiększenie masy ciała na diecie 3500 kcal najczęściej występuje u osób, które mają niższe zapotrzebowanie kaloryczne niż 3500 kcal dziennie. Stosując dietę 3500 kcal, każdego dnia będą przekraczać swoje dzienne potrzeby kaloryczne, co będzie skutkowało przyrostem masy ciała.

Warto zwrócić uwagę na to, że w takim przypadku przyrost masy ciała jest wynikiem dodatniego bilansu kalorycznego, czyli dostarczania większej ilości kalorii niż organizm zużywa na codzienną aktywność fizyczną i podstawowe funkcje życiowe. Stanowi to zdrowe i bezpiecznie przybieranie na wadze.

Dieta 3500 kcal - przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis na diecie 3500 kcal:

 1. Śniadanie: chrzanowy mus z kurczaka z bagietką z ziarnami i kiszonym ogórkiem.
 2. II śniadanie: zapiekanka z komosą, szpinakiem i suszonymi pomidorami.
 3. Obiad: pieczeń wieprzowa w sosie myśliwskim z kaszą pęczak i marchewką z groszkiem.
 4. Podwieczorek: kawowe ciasto z daktylami i orzechami.
 5. Kolacja: sałatka z kaszą, kabanosami, serem feta i warzywami.

Sprawdź, czy do Ciebie dostarczamy

Dostawa w ponad 3500 miejscowościach w całej Polsce. Sprawdź, czy dowozimy także do Ciebie.
dieta 3500 kcal - Masterdieta