Co to jest stewia?
Stewia jest zdrową substancją słodzącą, która szybko zyskuje popularność jako alternatywa dla cukru i sztucznych słodzików. Ma łagodny, słodki smak i nie zawiera kalorii. Stwierdzono również, że jest bezpieczny dla diabetyków i osób z innymi schorzeniami. To sprawia, że jest to atrakcyjny wybór dla osób szukających zdrowszego sposobu na delektowanie się słodyczami bez utraty ich słodkiego smaku. Wraz ze swoją rosnącą popularnością stewia zmienia sposób, w jaki myślimy o słodyczach i jak możemy cieszyć się nimi w zdrowszy sposób.
Co to jest stewia?
Stewia to naturalny słodzik wytwarzany z liści rośliny stewii (Stevia Rebaudiana) od lat uprawianych na polach Ameryki Południowej, które po zebraniu są suszone i przetwarzane na biały proszek. Dojrzała roślina osiąga wysokość około 80 cm.
Stewia posiada niski indeks glikemiczny, nie ma kalorii, węglowodanów ani tłuszczu, co czyni ją idealną alternatywą dla białego cukru. Za słodki smak stewii odpowiedzialne są substancje słodzące, które znajdują się jej liściach, czyli słodkie glikozydy stewiolowe. Stewia, choć jest słodsza od białego cukru, to jest od niego zdecydowanie zdrowsza. Ponadto wykazuje właściwości prozdrowotne – obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cukru we krwi oraz poprawia wrażliwość na insulinę.
Glikozydy stewiolowe (oznaczane symbolem E-960) to coraz popularniejszy dodatek w produktach spożywczych. Stanowią składnik słodzików, ale producenci stosują je też do żywności przetworzonej, np. lodów, przetworów z warzyw i owoców, słodyczy, gum do żucia oraz do słodzenia napojów. Produkty słodzone stewią obniżają ich kaloryczność, przez są doskonałą propozycją dla osób odchudzających się oraz diabetyków.
Różne postacie stewii
W przemyśle spożywczym stewia dostępna jest w kilku formach. Możesz więc stosować stewię w takiej postaci, w jakiej Ci wygodnie. Dostępny formy to:
- ekstrakt stewii – biały proszek, który składa się w 80-95% z glykozydów,
- stwiosyd – najczystsza postać ekstraktu zawierająca ponad 90% sewiosydu
- płynna stewia – wodny lub alkoholowy roztwór glykozydów
- liści stewii – całe liście stewii zazwyczaj zawierają w sobie 8-12% glikozydów.
Stewia – właściwości
Stewia to jedna z najzdrowszych substancji słodzących na rynku, która nie powoduje negatywnych następstw zdrowotnych. Z powodzeniem wykorzystywana jest nie tylko w kuchni czy w przemyśle piekarniczym, ale także w przemyśle kosmetycznym.
- Stewia jest doskonałym źródłem składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarcza kwas foliowy, witaminę C, potas, magnez, wapń i żelazo.
- Stewia zawiera liczne składniki przeciwutleniające: kwasy fenolowe, kwasy chlorogenowe.
- To substancja słodząca o niskim indeksie glikemicznym, a dodatkowo ma właściwości hipoglikemiczne, czyli obniżające poziom cukru we krwi.
- Stewia wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury, a dzięki temu doskonale nadaje się do wypieków.
- Coraz częściej mówi się też o tym, że stewia działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
- Stewia wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i zapobiega chorobom dziąseł. Nie prowadzi do erozji szkliwa, przez co zapobiega próchnicy.
- Jako właściwości zdrowotne możemy zaliczyć również to, że stewia łagodzi stany zapalne w organizmie oraz pomaga zapobiegać biegunkom.
- Stewia nie ulega fermentacji i jest łatwo rozpuszczalna w wodzie.
Czy stewia jest zdrowa?
Stewia jest doskonałym zamiennikiem cukru, który bez ograniczeń można dodawać do kawy, herbaty czy deserów. Z racji, że glikozydy stewiolowe są wielokrotnie słodsze od sacharozy, to przekroczenie codziennej dawki spożycia jest bardzo trudne. Mimo to zakłada się, że dopuszczalne dzienne spożycie stewii wynosi 4 mg na kilogram masy ciała.
Korzyści ze stosowania stewii jako zamiennika cukru
Stewia staje się coraz popularniejszą alternatywą dla innych słodzików. Jest naturalnym zamiennikiem cukru, który zapewnia słodycz, ale nie dostarcza kalorii i nie podnosi poziomu cukru, dzięki czemu jest zdrowszą opcją dla osób poszukujących zdrowych rozwiązań. W przeciwieństwie do innych słodzików stewia nie zawiera żadnych sztucznych składników ani chemikaliów. Wiadomo również, że jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i poprawić ogólny stan zdrowia. Dzięki wielu zaletom stewia szybko staje się wyborem dla osób, które chcą zastąpić cukier w swojej diecie czymś zdrowszym i bardziej naturalnym.
Do czego wykorzystać stewię?
Stewia to naturalny słodzik o wielu zastosowaniach. Może być stosowany do pieczenia, gotowania jako substytut cukru. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów ze stewią, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zalety. Dostępne są różne rodzaje stewii od ekstraktu w proszku, przez płynne krople, aż po suszone liście stewii.
Stewia – dla kogo?
Dla wielu osób stewia sprawdza się po prostu jako zdrowszy zamiennik cukru. Jest to również doskonała alternatywa dla osób na diecie odchudzającej czy też diecie niskokalorycznej – ponieważ zmniejsza wartość energetyczną posiłku, a dodatkowo stewia sprzyja hamowaniu chęci podjadania między posiłkami. Uwielbiana jest również przez cukrzyków, ponieważ nie podnosi ona glukozy we krwi.
Stewia a ksylitol – porównanie
Stewia, podobnie jak ksylitol stanowi ekstrakt roślinny, wykorzystywana jako zamiennik cukru. Stewia pochodzi z suszonych liści rośliny o nazwie Stevia Rebaudiana, z kolei ksylitol pozyskiwany jest z kory brzozy lub kukurydzy. Stewia, choć jest dużo słodsza od ksylitolu, to nie dostarcza kalorii, podczas gdy kaloryczność ksylitolu wynosi 2,4 kcal na jeden gram. Stewia, w przeciwieństwie do ksylitolu, ma nieco specyficzny smak, przez co to ksylitol bardziej smakiem przypomina tradycyjny biały cukier. Stewia nie zmienia indeksu glikemicznego potraw, a dzięki temu nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Warto również pamiętać, że nadmierne spożycie ksylitolu może skutkować efektem przeczyszczającym.