Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
Zbilansowane odżywianie jest niezbędnym czynnikiem pozwalającym nam cieszyć się dobrym samopoczuciem i szczupłą sylwetką. Wbrew pozorom, kluczem do wymarzonej linii nie jest maksymalne ograniczenie przyjmowanego pokarmu. Zamiast katować się głodówkami wyniszczającymi nas od środka, warto podejść do tematu odchudzania z głową. Najlepszym sposobem na utrzymanie wagi, redukcję kilogramów lub – wręcz przeciwnie – przybranie tu i ówdzie, jest dokładne poznanie swojego ciała, a dokładniej – indywidualnego zapotrzebowania na kalorie. Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Czy obliczanie zapotrzebowania kalorycznego jest skomplikowane? Tego dowiesz się z lektury dzisiejszego artykułu.
Jakie czynniki mają wpływ na zapotrzebowanie kaloryczne?
Każdy organizm pracuje w swoim własnym rytmie. Wszystkie najważniejsze funkcje życiowe, na przykład oddychanie, prawidłowy wzrost, regeneracja komórek, niezakłócona praca wszystkich układów i narządów mogą zachodzić tylko wtedy, kiedy dostarczymy ciału odpowiednich składników napędzających przemiany metaboliczne. Intensywność spalania energii (a zatem zapotrzebowanie na kalorie) uzależnione jest od wielu czynników, takich jak wiek, budowa anatomiczna, tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, intensywność uprawiania sportu oraz choroby, na które cierpimy. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego uwzględnia wszystkie te czynniki, które mogą wpływać na procesy metaboliczne.
Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – sprawdź, jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie!
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne można w prosty sposób obliczyć, korzystając ze wzoru Harrisa-Benedicta:
wzór dla mężczyzn: PPM [kcal] = 66,47 + (13,75 x masa ciała w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,75 x wiek); wzór dla kobiet: PPM [kcal] = 665,09 + (9,56 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek).
Uzyskany wynik określa minimalne zapotrzebowanie energetyczne, jakie jest niezbędne organizmowi do zachowania wszystkich funkcji życiowych. Co ważne, powyższe wzory nie uwzględniają codziennej aktywności fizycznej. Aby otrzymać dokładniejszy, bardziej spersonalizowany wynik, który stanie się wiarygodną bazą do skomponowania planu dietetycznego, warto obliczyć jeszcze CPM, czyli Całkowitą Przemianę Materii, uzupełniając wzór:
CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej
Współczynnik aktywności zależą od naszego trybu życia i kształtują się następująco:
1,2 – osoba niepodejmująca żadnej aktywności fizycznej, chora;
1,4 – praca siedząca, niska aktywność fizyczna;
1,6 – sporadyczna aktywność fizyczna o niskim natężeniu (np. spacer);
1,75 – regularne treningi, aktywny tryb życia;
2,0 – regularne, intensywne treningi, praca fizyczna;
≥ 2,2 – zawodowi sportowcy.
Powyższa metoda pozwoli Ci obliczyć realne, dobowe zapotrzebowanie energetyczne, uwzględniając tryb życia.
Licznik zapotrzebowania kalorycznego – skorzystaj z gotowca, który obliczy zalecaną dzienną dawkę kalorii
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzienne zapotrzebowanie energetyczne oblicza się, podstawiając do wzoru odpowiednie wartości. Dla osób, które obawiają się ewentualnych błędów albo nie chcą zagłębiać się w matematyczne tajniki, pomocny będzie Internet, a dokładnie – internetowy licznik mierzący zapotrzebowanie kcal. Aby poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, wystarczy skorzystać z jednego z licznych kalkulatorów. Dostępne w sieci kalkulatory wskażą Ci dzienną dawkę kalorii oraz wyszczególnią ilość konkretnych składników, które powinieneś przyjąć.
Dzienna dawka kalorii z dostawą do domu lub pracy
Samodzielne skomponowanie diety, która zbalansuje ilość zużywanej i przyjmowanej energii, dla laików nieznających meandrów dietetyki i biologii może być nie lada wyzwaniem. Nieocenionym sprzymierzeńcem w walce o dobre samopoczucie i zdrową sylwetkę okazuje się być dieta pudełkowa. Dzięki bogatej ofercie tworzonej przez naszych ekspertów możesz rozpieszczać kubki smakowe, a jednocześnie kontrolować zapotrzebowanie kcal. Niezależnie od tego, czy pragniesz wdrożyć dietę redukcyjną, jesteś wegetarianinem czy chcesz poprzez pożywienie wpływać na pracę swojego mózgu, w naszej ofercie znajdziesz opcję skrojoną na miarę potrzeb. To Twoja optymalna, dzienna dawka kalorii podana w miejscu i czasie, które wskażesz.
Sprawdź przygotowany dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.