Dieta paleo

Jedz jak nasi przodkowie, czyli zdrowo i naturalnie! Czy to w ogóle możliwe? Tak! Nie bez przyczyny dieta paleo zyskuje na popularności. W dobie szalejącej otyłości spowodowanej nadmiernym spożyciem cukrów i przetworzonej żywności, powrót do prostego jedzenia sprzed tysięcy lat ma swoje uzasadnienie.

Dieta paleo – zasady i ograniczenia

Zgodnie ze swoją nazwą, dieta paleo chce odtworzyć sposób odżywiania się człowieka paleolitycznego, który żył dziesiątki tysięcy lat przed naszą erą. Oznacza to całkowitą rezygnację ze zbóż (i ich przetworów), które człowiek zaczął uprawiać ok. 10 tysięcy lat temu. Dieta paleo to również powrót do tradycyjnego przygotowywania posiłków, oczywiście na tyle, na ile jest to obecnie możliwe. W końcu nie każdy z nas jest gotowy jeść surowe mięso.

Ogranicza się w niej więc wszelką obróbkę termiczną żywności. Pozwala to, szczególnie w wypadku warzyw i owoców, na zachowanie najważniejszych składników odżywczych. Zasady diety paleo wykluczają też produkty odpowiedzialne za plagę otyłości w dzisiejszych czasach cukier czy wysokoprzetworzone tłuszcze, ale także wszelkie produkty mleczne oraz te często z nadmiarem soli. Stąd uważa się, iż jest to dobre rozwiązanie dla osób z nietolerancją laktozy.

Dopuszcza się natomiast jaja, wspomniane owoce i warzywa oraz mięso i ryby, jak również niektóre oleje, np. oliwę z oliwek czy olej kokosowy. Założenia diety paleo są więc zbieżna z innymi popularnymi sposobami na odchudzanie. Poleca się ją osobom, które m.in. chcą wymodelować sylwetkę lub skutecznie zerwać ze złymi nawykami żywieniowymi, pełnymi słodkich przekąsek i pustych, bezwartościowych kalorii. A dzięki diecie paleo dostępnej w cateringu nie trzeba już dłużej liczyć kalorii i gotować samemu!

Właściwości odżywcze diety paleo i efekty

Już samo wykluczenie szkodliwych dla naszej wagi i samopoczucia cukrów, tłuszczu i soli szybko przyniesie oczekiwane efekty. Dieta paleolityczna jest oparta na wysokiej podaży białka, a jednocześnie posiada niski indeks glikemiczny oraz ładunek zasadowy. Owoce i warzywa gwarantują, iż w diecie nie zabraknie najpotrzebniejszych witamin. Mięso natomiast zapewni, iż nie grożą nam niedobory witaminy B12 czy żelaza.

W diecie paleo nie brakuje błonnika, ułatwiającego sprawne trawienie, podobnie jak zbilansowanych kwasów z grup omega-3 i omega-6. Te niezbędne do funkcjonowania człowieka związki mają ogromny wpływ na pracę naszego układu krwionośnego, m.in. obniżają poziom “złego” cholesterolu LDL. Dzięki temu jesteśmy nie tylko zdrowsi, ale i zapobiegamy dodatkowym kilogramom na wadze.

Jakie produkty powinny znajdować się w diecie paleo?

Oprócz jajek – najlepiej pochodzących z ekologicznych upraw – dieta paleo powinna zawierać szereg wartościowych warzyw. Warto włączyć do swojego jadłospisu paleo warzywa zielone – brukselkę, jarmuż, brokuły, szpinak, sałatę i inne. Nie zapominamy też o papryce, cukinii, bakłażanie, marchwi, cebuli, ogórkach i pomidorach, pomijamy natomiast ziemniaki. Dodajemy orzechy i migdały. Wśród mięs głównie stosujemy te pochodzące z kurcząt, indyka, a także schab. Wśród ryb znajdziemy te najzdrowsze: dorsza, mintaja oraz pstrąga. A skoro nie może zabraknąć owoców, to stosujemy te najsmaczniejsze i pełne wartości odżywczych. Mango, jabłka, gruszki, ananas, owoce leśne, truskawki i wiele, wiele innych, dzięki którym szybko przekonasz się o pozytywnych efektach diety paleo.

Dieta paleo na zamówienie

Jeśli więc chcesz zmienić swój dotychczasowy jadłospis to pozwól, że zrobimy to za Ciebie. Do komponowania naszej diety pudełkowej paleo stosujemy tylko naturalne, starannie wyselekcjonowane produkty. Nie poddajemy ich nadmiernej obróbce, ograniczyliśmy ją do niezbędnego minimum. Dzięki temu Twoje codzienne menu, składające się z pięciu posiłków, będzie jak najwierniejsze zasadom żywienia paleolitycznego. Nie brakuje więc w nim świeżych jaj, warzyw i owoców oraz zdrowego mięsa i zróżnicowanych, smacznych ryb. A wszystko z przyprawami, jak również najlepszymi orzechami i pestkami dla wymaganej kaloryczności. Nie musisz już dłużej liczyć kalorii ani zastanawiać się, co jutro ugotować i kiedy znaleźć na to czas. Skomponujemy i wyślemy ci pełnowartościowe posiłki w ramach diety paleo na zamówienie, a tobie pozostanie się tylko nimi delektować!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o